Bulharsko: Podpora terorismu začala korupcí

Delyan Peevski je jednou z nejkontroverznějších postav bulharské politiky, byznysu a médií. Oligarcha a mediální magnát, který dříve působil jako bulharský poslanec a jehož jméno se pravidelně objevovalo v korupčních aktivitách, byl minulý týden přidán na takzvaný Magnitského seznam osob vystavených sankcím ze strany USA. 

Peevski se narodil v roce 1980 a jako jednadvacetiletý vstoupil do politické strany Nové národní hnutí za stabilitu a pokrok (NMSP), kterou založil bývalý bulharský car Simeon II. Ve volbách v roce 2001 strana získala polovinu mandátů a Peevski se ve věku 21 let stal nejmladším členem vlády. NMSP tehdy vládla v rámci koalice, jejíž součástí bylo i Hnutí za práva a svobody (DPS) Ahmeda Dogana. Jako oblíbený a nadějný Doganův chráněnec si Peevski brzy vybudoval své podnikatelské a mediální holdingy a zároveň zastával různé veřejné funkce. Blízkost k Doganovi posléze stvrdil i svým přestupem do jeho strany, za kterou úspěšně kandidoval v parlamentních volbách. Hnutí je obecně třetí nejsilnější bulharskou politickou stranou, obvykle má okolo 10 % hlasů. Zakladatele DPS Ahmeda Dogana označil současný premiér Bojko Borisov za „nejlepšího politika“ v Bulharsku a svůj názor vysvětlil slovy: „Dogan si jako první uvědomil, že když má mediální impérium a kontrolu nad soudnictvím, může vládnout.“ 

Politická kariéra Delyana Peevského ale pokračovala. V roce 2005 ho jmenovala Nejvyšší soudní rada státním zástupcem na ekonomickém oddělení prokuratury v Sofii. Vedoucí tohoto úřadu Angel Alexandrov je blízkým přítelem Ahmeda Dogana. V tom samém roce pak premiér Sergej Staničev (BPS, bývalá komunistická strana) jmenoval Delyana Peevského náměstkem ministra na ministerstvu státní politiky pro katastrofy a havárie. 

Jeden den Peevski také vedl bulharskou FBI (Státní agenturu pro národní bezpečnost). Poté, co v ulicích vypukly masové protesty, byl nucen podat demisi. Ve veřejném prostoru je často vnímán jako nesporný mediální magnát Bulharska, majitel mnoha novin, televizních kanálů, rozhlasových stanic a časopisů. Údajně vlastní i několik stavebních firem, podíly v síti obchodů s elektrospotřebiči a byl majitelem největšího výrobce a obchodníka s tabákem a tabákovými výrobky Bulgartabac. V roce 2016 svůj podíl prodal potom, co vyhlásil. že je proti němu vedena „neustála mediální kampaň“. Jeho matka Irena podle všeho však nadále zůstala většinovým vlastníkem. 

Pašování přes Bulgartabac 

Podle zjištění bulharského investigativního webu bivol.bg, jenž patří do sítě OCCRP, se právě firmě Bulgartabac podařilo pod vedením Ahmeda Dogana a v době vlastnictví Delyana Peevského vytvořit složitý finanční, právní a logistický systém výroby a distribuce cigaret. Zboží oficiálně dodávají do legálních destinací, ve skutečnosti je ale distribuováno jako pašované na Blízkém východě: v Iráku, Sýrii, v Íránu a Turecku. Pašerácká síť společnosti Bulgartabac tak pokrývá především Bulharsko, Dubaj a desítku přístavů v Černém a Středozemním moři. Mimo to využívají i tradiční pašerácké kanály na Blízkém východě. Jejich nelegální obchod přispívá k financování kurdských struktur v těchto zemích, především turecké Strany kurdských pracujících (PKK). Turecko, NATO i Evropská unie přitom PKK vedou na seznamu teroristických organizací. Není proto náhodou, že Turecko zakázalo Doganovi s Peevskému vstup na své území. Lze také předpokládat, že určité procento zisků z pašerácké sítě Bulgartabacu získává i Islámský stát. Z dokumentů, které se portálu bivol.bg podařilo získat od svých zahraničních zdrojů, vyplývá, že pašerácké schéma funguje i díky úzkému propojení mafiánské, ekonomické a politické sféry Bulharska a některých států z Blízkého východu.

Přivítejme nové členy Magnitského seznamu

„Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) amerického ministerstva financí dnes uvalil sankce na tři bulharské osoby za jejich rozsáhlou korupční roli v Bulharsku, jakož i na jejich obchodní síť zahrnující 64 subjektů (firem),“ oznámilo minulý týden americké ministerstvo financí. 

„Tato akce je namířena proti Vasilu Kroumovovi Bojkovovi, významnému bulharskému podnikateli a oligarchovi, Delyanu Slavčevovi Peevskému, bývalému poslanci parlamentu, a Ilku Dimitrovu Željazkovovi, někdejšímu zástupci šéfa bulharské státní agentury pro technické operace,“ uvádí se v prohlášení. 

https://www.investigace.cz/evropska-unie-planuje-vytvorit-vlastni-verzi-magnitskeho-zakona-narazit-muze-na-odpor-madarska/

„Delyan Slavčev Peevski je oligarcha, který dříve působil jako bulharský poslanec a mediální magnát a současně se pravidelně zapojoval do korupce, využíval při obchodování vlivu a úplatků, aby se chránil před veřejnou kontrolou, a zároveň vykonával kontrolu nad klíčovými institucemi a sektory bulharské společnosti. Peevski vyjednával s politiky ochranu před trestním vyšetřováním výměnou za jejich politickou podporu a pozitivní mediální pokrytí. Željazkova pak využíval k vytvoření úplatkářského systému zahrnujícího bulharské pobytové doklady pro zahraniční osoby a fungujícího i v rámci uplácení vládních úředníků za jejich informace a loajalitu,“ oznámilo americké ministerstvo financí

Rádio Bulgaria označilo Peevskeho titulem „nesporný mediální magnát Bulharska“. Podle organizace Reporters without Borders jeho mediální skupina New Bulgarian Media Group, která se skládá ze šesti novin, kontroluje téměř 80 % distribuce tištěných bulharských médií. Předpokládá se, že mimo to ovládá nebo ovlivňuje mnohá další místní média a internetové stránky, které oficiálně nevlastní.

Bulharská prokuratura už požádala Spojené státy o konkrétnější informace o korupčních praktikách, jež vedly k uvalení sankcí na bývalého poslance Delyana Peevského, aby mohla zahájit vlastní vyšetřování, uvedla pro Radio Bulgaria mluvčí vrchního státního zástupce Siika Mileva. Mluvčí zároveň dodala, že prokuratura plně podporuje americké partnery a jejich názor, že základem každé demokracie by měl být právní stát.

Autorka článku: Nina Kodhajová
Autorka úvodní fotografie: Valentina Petrova/ČTK