Americké úřady zajistily největší zásilku kokainu v dějinách USA

Cílovou destinací rekordní zásilky drog z Jižní Ameriky měla být Evropa, ve Filadelfii plavidlo pouze krátce kotvilo. Jen za letošní rok jde už o několikátý rekordní protidrogový zátah na východním pobřeží USA. Poptávka po kokainu totiž stále roste a ceny klesají.

Americkým federálním úřadům se v přístavu ve Filadelfii podařilo zajistit rekordní množství kokainu. V nákladních kontejnerech lodě MSC Gayene celníci našli více než sedmnáct a půl tuny kokainu, jehož tržní hodnota se odhaduje na více než jednu miliardu dolarů, tedy v přepočtu přes 22,5 miliardy korun. Loď, která drogy převážela, předtím kotvila v Kolumbii, Chile, Panamě a na Bahamách. Podle zdrojů stanice NBC měla plavba pokračovat až do Nizozemska a Francie.

Podle celního úřadu jde o největší protidrogový zátah v dějinách Spojených států. „Takové množství kokainu by zabilo miliony lidí,“ uvedl prokurátor William McSwain. Podle celníků by balíčky drog poskládané vedle sebe vytvořily přes tři kilometry dlouhou řadu.

Policie zadržela členy posádky, ti nyní čelí federálním obviněním. Podle úřadů dva z nich – Ivan Durašević a Fonofava Tiasag – vyšetřovatelům sdělili, že drogy pomáhali na loď nakládat na otevřeném moři. Durašević obsluhoval nákladní jeřáb. Spolu s dalšími třemi osobami balíčky následně uložili do nákladních kontejnerů a vybavili je novou pečetí. Odměnou měl každý z nich dostat od blíže neidentifikovaného nadřízeného padesát tisíc dolarů, tedy v přepočtu něco přes milion korun.

Loď MSC Gayene, plující pod vlajkou afrického státu Libérie, se mezi Chile a Panamou údajně setkala s dalšími menšími plavidly, od nichž převzala velké balíky kokainu. Úřady zatím vznesly obvinění vůči šesti osobám. Všem hrozí až doživotí za mřížemi. Podle NBC žádný z obviněných není občanem Spojených států.

Za letošní rok jde už o několikátou akci, při níž se ve Spojených státech podařilo zabavit velké množství kokainu. V březnu úřady zajistily 538 kilogramů této drogy, což do té doby bylo nejvíce od roku 1999. Rekordní množství kokainu pak zabavily newyorské úřady v únoru. V přístavu našly 1 454 kilogramů bílého prášku, nejvíce od roku 1994.

„Kokain zažívá comeback. Pozorujeme nebezpečnou kombinaci nižších cen, mnohem vyšší poptávku a nyní i nárůst nabídky,“ uvedl pro NBC bývalý šéf filadelfské pobočky federálního protidrogového úřadu Gary Tuggle.

Společnost MSC (Mediterranean Shipping Company), která je majitelem lodě převážející drogy, vydala prohlášení, v němž uvádí, že je o incidentu informovaná a celou záležitost bere velmi vážně. Americkým úřadům poděkovala za zjištění tohoto zneužití svých služeb.

„Lodní a logistické společnosti jsou bohužel čas od času postiženy problémy s pašováním. MSC se dlouhodobě těší ze spolupráce s americkými federálními úřady a podporuje jejich úsilí omezit obchod s narkotiky, a proto úzce spolupracuje i s americkým celním úřadem,“ stojí dále v prohlášení společnosti.

Autor článku: Marek Martinovský
Ilustrační foto: Pixabay/Stevepb

Tento text vznikl díky finanční podpoře čtenářů, jako jste vy. Přidejte se do klubu Sester a bratrů v triku.