Holding Alutech dováží do Evropy sankcionovaná ocelová vrata z Běloruska. Centrum logistiky je v Česku

Německý holding Alutech, původem z Běloruska a prodávající ocelové garážové brány, automatické rolety a hliníkové profily, dovezl v roce 2022 do Česka sankcionované zboží z Běloruska v hodnotě téměř 120 milionů korun. K obcházení sankcí využil ruskou dceřinou společnost, přičemž zboží putovalo do českého logistického centra firmy v okolí Plzně. Běloruští právníci podali české celní správě podnět k prošetření. Vrata jsou na českém i německé trhu stále k dostání. Čeští distributoři potvrzují, že jsou vyráběna v Bělorusku.

Malá obec Úherce nedaleko Plzně je kvůli blízké vzdálenosti od průmyslového města doslova obklopená pásem logistických hal. Od roku 2017 zde sídlí i česká firma Alutech systems s.r.o., která prodává sekční garážová vrata, brány, dveře, roletové systémy a hliníkové profily vyrobené holdingem Alutech.

„V okolí není nic, jen pole,“ stěžuje si na nedostatek infrastruktury Andrej Prataščyk, řidič dodávky z Minsku, jenž v Úhercích vykládal zboží a svou zkušenost zhodnotil před půl rokem na Googlu. Skutečnost, že nespokojený řidič dodávky je Bělorus, není náhoda. Česká firma je totiž součástí holdingu, který má kořeny v Bělorusku. Nové skladové prostory si běloruská Alutech Incorporated začala naopak pochvalovat už před sedmi lety, kdy se do tehdy čerstvě postavených hal přestěhovala ze sousedního Tachovska. „Plzeň je jedním z největších měst v České republice a významným průmyslovým a administrativním centrem – díky přesunu se zkrátí doba potřebná k dodání výrobků zákazníkům,“ popsala firma výhody nové polohy na svých stránkách.

Vrata do Evropy

Právě do tohoto logistického centra o rozloze přes 4 500 metrů putovaly od června až prosince roku 2022 dodávky plné ocelových výrobků od sesterské výrobní firmy Alutech Sibir (nově Alutech Novosibirsk) sídlící v ruském Novosibirsku. Jak česká, tak ruská firma patří kyperské společnosti Elutek Investments Limited. Automatické brány, dveře a panely, které putovaly do Česka, však byly vyrobeny v Bělorusku další sesterskou společností Alutech Vorotnyje Sistemy. 

Zboží v hodnotě 116 milionů korun bylo podle celních záznamů databáze ImportGenius naloženo v ruském celním skladě ve Smolenské oblasti na hranici s Běloruskem. Se zjištěním přišla na jaře běloruská investigativní redakce v exilu Buro ve spolupráci s německými partnery Paper Trail Media a Manager Magazin. Přinejmenším část výrobků byla podle databáze celních záznamů s názvem 52wmb dovezena do Evropské unie přes Litvu. 

Ukázka garážových vrat od společnosti Alutech. Zdroj: alutech-group.com

V době, kdy náklad putoval z Ruska do Česka, už byly Evropskou unií uvaleny sankce na dovoz ocelových výrobků pocházejících z Běloruska, a to ode dne 2. března 2022, kdy Unie zakázala dovážet obdobné běloruské produkty včetně bran a dveří. O necelé dva týdny později Evropa zablokovala i dovoz některých výrobků ze železa a oceli z Ruska, na brány a dveře se ale zákaz nevztahoval. Na ty došlo teprve o rok později – 23. června 2023. Podle novináře Alexandra Jaroševiče z média Buro využila firma Alutech právě tuto časovou mezeru.

Tento předpoklad potvrzují i statistiky – navzdory uvalení sankcí na Bělorusko obrat ruských a běloruských firem Alutech i po začátku války v Ukrajině stoupal. V roce 2022 se zvýšil o 65 %, tedy na více než 9 miliard korun. Rostly i výnosy běloruských společností v holdingu, jejich obrat se zvětšil o 17 %, konkrétně na téměř 16 miliard korun.

Kdo stojí za ocelovými vraty?

Až do roku 2018 stál za impériem Alutech jeden z nejúspěšnějších běloruských podnikatelů Aleksej Žukov. V polovině devadesátých let začal dovážet okenní rolety z Rigy do Běloruska a časem jeho firma rolety už sama vyráběla. Dnes má holding pět výrobních závodů a 20 obchodních firem, kde pracuje 4 600 zaměstnanců. Je zastoupen ve více než 65 zemích světa, včetně Krymu okupovaného Ruskem. Mezi projekty, na nichž se firma podílela, jsou podle jejího webu i vyhlášené západní budovy, například newyorské Centrum Louise Armstronga z roku 2023.

V roce 2013 Aleksej Žukov dokonce získal vyznamenání od běloruského prezidenta – medaili za velký přínos běloruské ekonomice. Zdroj: https://president.gov.by

V roce 2013 Žukov dokonce získal vyznamenání od běloruského prezidenta – medaili za velký přínos běloruské ekonomice. „Řády a medaile jsou uznáním zásluh těch, kteří vytvářejí nová pracovní místa, zavádějí moderní technologie, zvyšují rozpočet země z daní, významně přispívají k rozvoji sociální a kulturní sféry regionů a hlavního města Běloruska, starají se o růst blahobytu našich občanů,“ řekl během slavnostního předání Alexandr Lukašenko.

Zahraniční pobočky, stejně jako ruské a běloruské společnosti, vlastnil Žukov prostřednictvím firmy Elutek Investments Limited se sídlem na Kypru, kde získal podle novinářů Bura i občanství. V roce 2018 Žukov prodal majoritní podíl akcií německému konkurentu, rodinné firmě Hörmann, což je jeden z největších výrobců dveří a oken v Evropě. Němci koupili 75 % akcií mateřské kyperské firmy, zatímco 25 % zůstalo Žukovovi. V té době Alutech zahrnoval přibližně 20 společností v Bělorusku, Rusku, Ukrajině a České republice. Jen za rok 2022, kdy měla firma využít sankční mezery, vydělal běloruský podnikatel 300 tisíc eur, v přepočtu 7,5 milionů korun.

„Hörmann má více než sedmdesátileté zkušenosti a mnoho patentovaných řešení, která budou běloruským inženýrům společnosti Alutech k dispozici. Alutech zase disponuje technologiemi a zařízeními, jež Hörmann nemá: vysokotlaké lisování, výroba vytlačovaných profilů, lakování ocelových pásů. Tyto výrobky mohou být exportovány do německé společnosti… Pro nás a pro zemi to znamená další zvýšení exportu a pro společnost Hörmann snížení výrobních nákladů. Jedná se o dobrý synergický efekt,“ okomentoval dohodu Žukov.

V roce 2018 Akeksej Žukov (vpravo) prodal majoritní podíl akcií německému konkurentu, rodinné firmě Hörmann (Martin Hörmann je vlevo). Zdroj: alutech-group.com

Volba partnera nebyla náhodná – historie spolupráce Alutechu a Hörmannu se píše už od roku 1996, kdy se Žukov stal oficiálním distributorem německé značky v Bělorusku. Postupně se Alutech vypracoval k samostatné výrobě rolet a vrat, Hörmann však nadále zůstávál blízkým firemním partnerem.

V srpnu 2023 se Žukov zbavil i svého zbylého čtvrtinového podílu, který také odprodal Hörmannům. Němečtí podnikatelé tak nyní plně kontrolují běloruské závody, ukrajinské pobočky společnosti Alutech i ruské a české společnosti. Vedení české společnosti Alutech Systems se však ani po změně majitelů holdingu nezměnilo. Dlouholetá manažerka Julia Podberezkina stojí v čele české firmy posledních 11 let a ve společnosti Alutech působí celkem 23 let. Přesto se redakci nepodařilo o ní nalézt jedinou zmínku ani na stránkách firmy, ani v četných marketingových materiálech, sociálních sítích nebo v médiích. 

V roce 2022 osoba se stejným jménem požádala o licenci na provoz dubajské firmy Metal Trading DMCC, která rovněž nabízí kovové rolety, brány a dveře. O tom, že holding hledá partnery na Blízkém východě, svědčí i nedávná schůzka Podberezkinové s šéfem dubajské pobočky německé firmy Technoform, jež se věnuje výrobě plastů. Manažerka se rovněž sešla s katarskou firmou Qalex, vyrábějící hliníkové profily. Podle sociálních sítí Podberezkinová Dubaj navštěvuje pravidelně a strávila tu i druhou půlku března roku 2022, tedy dobu jen několik týdnů po zahájení ruských útoků na Ukrajinu.

Schůzka Julie Podberezkinové s šéfem dubajské pobočky německé firmy Technoform, jež se věnuje výrobě plastů. Zdroj: LinkedIn

Na podzim roku 2022 založila někdejší Žukovova kyperská firma Elutek Investments Limited další pobočku – tentokrát v Litvě. Její jednatelkou je také Julia Podberezkina. Podle zjištění týdeníku WirtschaftsWoche putují výrobky Alutechu do Německa právě přes tuto litevskou pobočku. Z technických podkladů pro garážová vrata typu Trend, jež má týdeník k dispozici, vyplývá, že v Německu nabízená vrata byla vyrobena v Bělorusku v červnu 2023 a poté dovezena do EU společností Alutech z Litvy.

Zástupce Alutechu v Německu však novinářům sdělil, že firma neporušila žádné sankční předpisy. Redakce investigace.cz též požádala o vyjádření obchodního ředitele české společnosti Martina Fice. Do doby vydání článku neobdržela naše redakce žádné vyjádření.

Nedostatek důkazů

Právní organizace v exilu Respect-Protect-Fulfill, která se mimo jiné věnuje monitoringu dodržování sankčních předpisů, zaslala Celní správě České republiky žádost o prošetření české Alutech Systems už v dubnu letošního roku. „Pokud byl zaslán oficiální podnět, určitě se touto problematikou zabývá některé z oddělení celní správy ČR,“ odpověděla redakci investigace.cz Hana Prudičová z oddělení vztahů s veřejností Celní správy. Případ bude podle ní prověřen interně.

Na základě zjištění týdeníku WirtschaftsWoche zahájilo státní zastupitelství v Bielefeldu vyšetřování proti dvěma šéfům společnosti Hörmann, Martinovi a Christophovi, a rovněž jejich otci Thomasi Hörmannovi, a to kvůli možným sankčním přestupkům. Investigace.cz spolu s německými kolegy z Paper Trail Media a běloruskými novináři z Bura požádali o vyjádření německých úřadů k současnému stavu vyšetřování. Mluvčí nám odpověděla, že tamní prokuratura šetření ukončila kvůli nedostatku důkazů.

Garážová vrata značky Alutech jsou stále v nabídce distributorů jak na českém, tak na slovenském trhu. Reportérka investigace.cz oslovila několik českých distributorů s dotazem, kde se nabízená ocelová vrata vyrábějí. „V Bělorusku ale firmu odkoupili Němci, takže je to německá firma vyrábějící v Bělorusku. Vlastní ji Hörmann, ale technicky a kvalitativně je to na vyšší úrovni než jejich brány,“ odpověděl jeden z distributorů. Stejnou informaci potvrdil i druhý a dodal, že pokud hledá zákazník brány na zakázku, pak je výhodnější je objednat u běloruského Alutechu než u německého Hörmannu. Doba dodání takových vrat se pohybuje od čtyř do osmi týdnů. „Kamion z Běloruska je v Česku každý týden,“ shrnuje jeden z prodejců.

Autoři textu: Kristina Vejnbender, Kamila Plzáková ve spolupráci s Buro Media a Paper Trail Media
Zdroj úvodní fotografie: alutech-group.com