#zesvěta: Žijeme v době Tinder švindlů

#1 Tinder švindl za miliardu

Během pandemie COVID-19 přibylo online podvodů, obzvlášť těch, které začínaly na seznamkách. Jen v roce 2021 stály seznamkové podvody Američany v přepočtu 21,5 miliard Kč (1 miliardu amerických dolarů).  Oznámila to americká FBI před svátkem Svatého Valentýna. Podle FBI hledají podvodníci na seznamkách oběti mezi ženami staršími 40 let, které jsou rozvedené, ovdovělé nebo žijí s postižením. “Oběti chtějí lidskou blízkost, zatímco podvodníci chtějí peníze na ruku,” varuje FBI. Podvod pak probíhá tak, že si šejdíř vytvoří falešnou identitu aby si svou obeť získal. Po vybudování důvěry po ní začne chtít peníze. Během pandemie se podvodníci často odkazovali na pandemická opatření jako důvod, proč se s obětí nemohou sejít osobně. 

Více se dočtete ve zprávě od FBI.

#2 Kanada žádá krypto-směnárny o pomoc s antivaxerskými kamioňáky

V hlavním kanadském městě Ottawa se kvůli očkovacím pravidlům bouří řidiči kamionů. Sedmdesáti kilometrová kolona tisíců kamionů, která si říká “konvoj svobody”, zablokovala jednu z hlavních dálnic. Jejich řidiči nesouhlasí se striktními covidovými pravidly. Poté, co kanadské úřady zmrazily veškeré finanční dary pro anti-vaxerská hnutí, se řidiči kamionů obrátili na směnárny kryptoměn. Kanadská vláda nyní žádá o pomoc i je. Protestujícím se totiž na kampaň “HonkHonkHodl” podařilo získat 21 Bitcoinů, jejichž hodnota odpovídá zhruba 21 milionům Kč.

Pokud chcete vědět víc, přečtěte si článek na VICE

#3 Polské autority odhalily kriminální síť obchodníků s léky 

Polské autority zadržely 34 lidí podezřelých z pašování a distribuce padělaných léků, včetně medikamentů na poruchy erekce a růstových hormonů, v hodnotě zhruba 218 milionů korun.

Kromě léčivých přípravků bylo zabaveno přes dvě kila marihuany a 200 litrů padělaného alkoholu. Podle policejního vyšetřování pašovala tato skupina zločinců desítky tun produktů do největších farmaceutických společností v Evropě a v Asii. 

Více informací najdete přímo na stránkách Evropského vyšetřovatele.

#4 Přes tři tuny kokainu v hnojivu

Ve dvou paralelní kolumbijských zátazích bylo odhaleno více než 3,3 tun kokainu. To je váha zhruba dvou hrochů anebo ruské limuzíny ZIL-41041, kterou se před deseti lety projížděl Vladimír Putin. Kokain byl nalezen mezi hnojivem a měl namířeno do Evropy a Spojených států. 

Celý článek najdete na stránkách OCCRP

 

Autorka textu: Anna Košlerová

Autorka úvodní grafiky: Nikola Klepáčková