#zesvěta: Německá policie používala spyware Pegasus

Tento týden přinesl nějaké to zatčení bosse gruzínského gangu, odhalení, že německá policie používala spyware Pegasus, který mimo jiné vlády využívaly ke špehování svých oponentů, a Rusko trvá na dodržování svého zákona o ukládání informací o uživatelích technologií v zemi. Tradiční #zesvěta je tu.

#1 Klasická záchodová finta

Španělská policie zatkla jednu z nejvýraznějších postav gruzínského organizovaného zločinu, Levana Abuladze. Tomu se téměř před rokem podařilo utéct z budovy soudu v ruském městě Vladimir, poté, co mu policisté sundali pouta, aby si mohl odskočit. Abuladze je známý jako “vor v zákoně”, což je označení pro nejvýše postaveného gangstera v ruskojazyčném organizovaném zločinu. Před svým útěkem si tento boss odseděl v Rusku roky za pašování drog a padělání dokladů. 

Více zde

#2 Sehr gut, Pegasus

Vzpomínáte si na kauzu Pegasus? Odhalení sledování politiků nebo novinářů vládami, kterým byli nepohodlní, izraelským téměř nezjistitelným spywarem, kterého byla investigace.cz součástí? Tak ten spyware si zakoupila i Německá policie. Tamní federální policie (BKA) koupila Pegasa v roce 2019, ačkoli jeho používání značně překračuje pravomoce, které má policie dány podle německých zákonů. BKA se brání, že některé funkce spywaru byly vypnuté a jeho použití nastalo jen ve skutečně nutných případech – proti teroristům a organizovanému zločinu.  

Více zde.

https://www.investigace.cz/vlady-spehovaly-spywarem-novinare-aktivisty-i-disidenty/

#3 Chceme vědět, co sbíráte o Rusech

Ruský zákon udává technologickým gigantům povinnost ukládat data o svých uživatelích v Rusku. Jinými slovy, cokoli, co na nás, jakožto uživatele různých sociálních sítí a chatovacích aplikací, jejich tvůrci – třeba Google, Apple, Samsung – zjistili a uložili, by nemělo opustit zemi, v tomto případě Rusko. Společnosti to ale odmítají a tak padly první pokuty. Chatovací aplikace WhatsApp by měla za neochotu ukládat geografickou polohu svých uživatelů na území Ruska v přepočtu přes 1 milion korun. Značně vyšší pokuty již dostal i Twitter a Facebook. 

Více zde.

#4 Kokainové okénko

Belgie a Nizozemsko se podle evropské policie Europol vyhouply na první příčku v dovážení kokainu do Evropy. Předčily tak Španělsko. Také se zvyšuje počet dodávek drogy, která nejčastěji putuje z Kolumbie do Antverp, nebo Rotterdamu – tedy přístavů, které jsou tak velké a rušné, že celníci nemají šanci zkontrolovat všechny zásilky. Jen v Antverpách bylo loni zadrženo před 65 tun kokainu, což je váha srovnatelná například s devíti tyrannosaury. 

Více zde.

Autorka textu: Zuzana Šotová
Autor úvodní grafiky: Nikola Klepáčková