#zesvěta: Luhanští separatisté ukradli Skotům píseň

Je 57. den od začátku války ruské agrese na Ukrajině a Rusko deklarovalo novou fázi války. Mezitím co Evropa nadále vyhošťuje ruské diplomaty, proruští separatisté z Luhanska vykrádají skotské námořní písně. V pátečním ze světa se také dozvíte o dlouhých cestách ruských diplomatů, bizarním výzkumu mimozemských jevů sponzorovaném americkou vládou a také o Egyptské tik-tokové hvězdě, která byla odsouzena za pokus emancipovat své followery. 

Luhanští separatisté ukradli Skotům námořní píseň

Wellerman, je námořní píseň, která vypráví příběh novozélandské velrybářské lodi zvané Billy o’Tea z poloviny 19. století. Píseň se stala mezinárodně známou, když ji v roce 2021 přezpíval tehdy neznámý pošťák, Nathan Evans, ze skotského Glasgow a stal se tak hvězdou. Díky ní se tehdy dostal na vrchol britského žebříčku singlů

 Nyní ji však separatističtí studenti z Luhanska přezpívali rusky. V doprovodném videoklipu vystupují převlečeni za zdravotní sestry, předvádějí taneční sestavu do znaku “Z” a zpívají “Sláva svatému Rusku”.

Více o Wellermanovi si můžete přečíst v britském deníku The Times. 

Ruští diplomaté a jejich dlouhé cesty domů

Ruští piloti téměř překonali rekord nejdelšího letu světa, když počátkem tohoto týdne vyzvedávali vyhoštěné ruské diplomaty z Madridu a z Atén. Zatímco Španělsko a Řecko udělilo ruským letounům jednorázovou výjimku a umožnilo jim vstoupit do jejich vzdušného prostoru, ostatní země tak neučinily. Celý okružní let Moskva-Madrid-Atény-Moskva měl 15,163 km. Vzdušnou čarou je přitom Madrid od Moskvy vzdálený pouhých 3,409 km.

Více se dozvíte na Flightradaru24

Egyptská hvězda Tik-Toku odsouzena za “vykořisťování žen”

Egyptská influencerka, Haneen Hossam, byla odsouzena egyptskými soudy za údajné vykořisťování dívek pomocí sociálních sítí. Podle Egyptských autorit porušila principy a rodinných hodnot, protože vyzývala mladé ženy aby si pomocí sociálních sítí generovaly vlastní zisk. Hossam obvinění popřela, ale přesto byla odsouzena na tři roky vězení. Podle ochránců lidských práv, je obvinění Hossam součástí zásahu do autonomie žen a svobody jejich projevu. Za porušování hodnot egyptské společnosti bylo od roku 2020 kromě Hossam obviněno dalších 11 žen.

Více o případu Hossam se dozvíte v článku na BBC.

Desítky milionů na výzkum červích děr a neviditelných plášťů

Spojené státy financovaly výzkum červích děr, mimozemských jevů a neviditelných plášťů. Téměř 1600 stran dokumentů a obchodních smluv získaných reportéry VICE Motherboard od státem sponzorovaného vesmírného programu Advanced Aerospace Threat Identification Program (AATIP) poukazuje na kuriózní výzkumné cíle vesmírného projektu ve kterém zmizely desítky milionů dolarů.

Celá investigace je k dispozici na stránkách Vice Motherboard.

Autorka textu: Anna Košlerová
Autorka úvodní grafiky: Nikola Klepáčková