#zesvěta: I virtuální zločin přináší reálné tresty

Za poslední týden bylo po celém světě zabaveno rekordní množství kokainu a zatčen rekordní počet Italů. A taky se potvrdilo, že organizovaný zločin se opravdu rychle přesouvá do virtuálního světa.

#1 Darknet v potížích

Minulý týden informovalo americké ministerstvo spravedlnosti o úspěšné spolupráci policií v Austrálii, Evropě a USA. V průběhu deset měsíců trvající akce policisté zatkli 150 osob podezřelých z obchodování s drogami prostřednictvím Darknetu.

Operace částečně navazuje na likvidaci DarkMarketu, největšího darknetového nelegálního tržiště na světě. Na tomhle ilegálním tržišti prodejci obchodovali s drogami, falešnými penězi, ukradenými nebo padělanými údaji o kreditních kartách, anonymními SIM kartami či malwarem.

Koordinovaná akce amerických orgánů a Europolu je další operací, jejímž cílem bylo narušit obchod s drogami na Darknetu, po tom, co se německým úřadům začátkem tohoto roku podařilo zrušit DarkMarket, zatknout jeho údajného provozovatele a zabavit infrastrukturu webu. O nalezené důkazy se následně podělili s vyšetřovateli po celém světě.

Více se o téhle akci se můžete dočíst zde.

#2 Italská mafie má skutečně těžký rok 

Italská policie v úterý vykonala v různých částech země sérii operací zaměřených proti mafii a drogovým gangům. Bylo zatčeno 103 osob. Velká část této akce proběhla ve středoitalském městě Latina, které je významným zemědělským centrem a kde se podle nigerijského deníku Nation nacházejí rozsáhlé farmy patřící mafií, na nichž v nelidských podmínkách pracují zotročení nebo vykořisťovaní přistěhovalci.

To všechno se dělo v době takzvaného monstrprocesu, ve kterém je v současnosti souzeno přes 320 podezřelých členů ‚Ndranghety, největší a nejmocnější italské mafie.

Více o zásahu v Itálií se dozvíte zde.

#3 Kokain láme všechny rekordy

Díky svému obrovskému přístavu se Rotterdam stává oblíbeným vstupním místem kokainu do Evropy. Nizozemští celníci tam objevili tento týden čtyři tuny kokainu, letos největší zadržené množství téhle drogy. Kokain v hodnotě 313 milionů eur, byl ukrytý v pytlích se sójou, které směřovaly z Paraguaye do Portugalska.

A podobně jako v Rotterdamu, i v New Yorku se lámaly rekordy. Americké orgány zabavily více než tunu kokainu, který byl údajně dodán do oblasti New Yorku z Portorika. Bylo to největší zadržení této drogy v regionu za posledních deset let.

Co přesně se v Rotterdamu a v New Yorku dělo se můžete dočíst tady. A tady. 

#4 Vlastní data za miliony

Ukrajinské a švýcarské úřady zatkly v 12 osob v rámci mezinárodní operace zaměřené proti síti kyberzločinců, kterým padlo za oběť více než 1 800 obětí ze 71 zemích. Informoval o tom minulý pátek Europol. Tato zločinecká skupina je podezřelá z ransomwarových útoků na kritickou infrastrukturu po celém světě. Europol uvedl, že zatčené osoby jsou považovány za vysoce hodnotný úlovek kvůli podezření, že se podílely na několika významných případech kybernetických útoků. Zločinci operovali tak, že odstavili uživatele nebo firmu od jejích vlastních souborů, a následně požadovali platbu ve formě bitcoinů výměnou za šifrovací klíče.

Když oběti zaplatí, hackeři převedli Bitcoiny přes směšovací služby, které smíchaly velké množství Bitcoinů od několika uživatelů dohromady, čímž téměř znemožnili jejich sledování, a nakonec se svými nezákonně získanými zisky uprchli. Pak s trochou štěstí oběti přístup k datům vrátili.

Tady se dozvíte o útocích víc. 

 

Autorka textu: Nina Kodhajová
Autorka úvodní grafiky: Nikola Klepáčková