Novináři odhalili izraelské kyberzločince. Tým Jorge za úplatu manipuloval volby ve světě

Novinářům spolupracujícím pod záštitou organizace Forbidden Stories se podařilo odhalit aktivity i členy skupiny Tým Jorge, která se specializuje na ovlivňování voleb po celém světě. Za miliony eur se dokážou nabourat do účtů politicky činných osob, šířit dezinformace nebo vyřazovat z provozu telefony a webové stránky, a takto podrývat demokratické procesy. 

Původní název skupiny zaměřené na kybernetické vlivové operace zní Team Jorge. Někteří z členů dříve pracovali pro izraelské tajné služby. Během několika videohovorů a jedné osobní schůzky nabízeli své služby novinářům vydávajícím se za zástupce klienta, jenž by si přál ovlivnit volby v Čadu. Člen skupiny vystupující pod přezdívkou Jorge jim tak popsal výzvědné i vlivové služby, jež poskytnou komukoli, kdo je ochoten za něco podobného zaplatit. „V tom jsme dobří… narušujeme logistiku politických oponentů, zastrašujeme je, vytváříme takovou atmosféru, aby k volbám nikdo nešel,“ prohlásil během videohovoru v létě 2022. Údajně už pracovali na 33 kampaních na úrovni prezidentských voleb, přičemž 27 z nich bylo úspěšných. 

Práce týmu spočívá v nabourávání se do zařízení a účtů politického protivníka, falšování materiálů, které mohou sloužit k vydírání, šíření dezinformací nebo k cíleným kampaním na sociálních sítích, cizí jim není ani fyzické narušování voleb. Novinářům z projektu Story Killers, zastřešeného francouzskou neziskovou organizací Forbidden Stories, se podařilo získat důkazy o využívání citovaných taktik při minimálně dvou prezidentských volbách. Tým Jorge se podle jejich zjištění například naboural do telegramových a gmailových účtů několika vysoce postaveným úředníkům nebo na sociálních sítích vedl kampaň za pomoci „botů“, tedy automatizovaných účtů, již nepatří reálným lidem. 

Za prezidentskou kampaň si skupina běžně účtuje 15 milionů eur, což je v přepočtu více než 350 milionů korun. Jelikož ale novináři spolupracující s Forbidden Stories „potřebovali“ volby ovlivnit velmi rychle, několikaměsíční práce těchto specialistů by je vyšla na pouhých 6 milionů eur. Peníze za službu měli převést skrze francouzskou neziskovku, právní firmu v Dubaji nebo islámskou školu. Reportéři komunikaci samozřejmě ukončili, aniž by si služby Týmu Jorge objednali, a volby v Čadu tak reálně neovlivnili. 

Izraelská skupina ale zřejmě ovlivnila hlasování elektorátu v Keni, kde se prezidentské volby konaly v srpnu 2022. Muž s přezdívkou Jorge totiž novinářům v červenci téhož roku ukazoval telegramový účet poradce prezidentského kandidáta, který volby nakonec vyhrál. Novináři tak viděli, že se Jorge může nejen procházet poradcovými soukromými zprávami, ale také je psát. Během prezentace otevřel konverzaci poradce s vlivným keňským podnikatelem a poslal mu zprávu obsahující jen číslo 11. „Většinou počkám, až si příjemce zprávu přečte, a potom ji smažu, chci ho zmást,“ vysvětlil Jorge. Novinářům se pak podařilo potvrdit, že podnikatel zprávu skutečně dostal.

Zmíněné číslo 11 v tomto případě nemělo valný význam, posloužilo pouze jako demonstrace možností skupiny, jež se za vysoce postavené osobnosti údajně vydává pravidelně a z jejich účtů rozesílá podivné zprávy například ministrům nebo velitelům armády. Cíl je jednoduchý – rozsévat chaos. Nakolik Tým Jorge keňské volby skutečně ovlivnil, není jisté, pravdou však zůstává, že je provázely dezinformační kampaně obou stran a obecně jsou považovány za jedny z „nejšpinavějších“, jaké Keňa zažila. Naopak je zřejmé, že Tým Jorge na těchto volbách „pracoval“, nepodařilo se však zjistit, kdo si je najal.

O projektu

Novináři, kteří s Týmem Jorge komunikovali, jsou Gur Megiddo (izraelský deník TheMarker), Frédéric Métézeau (veřejnoprávní stanice Radio France) a Omer Benjakob (izraelský deník Haaretz). Byli součástí společného vyšetřování nazvaného Story Killers, které koordinovala organizace Forbidden Stories a do něhož se zapojilo více než 100 novinářů z 30 mediálních organizací včetně Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP).

Většinu portfolia Týmu Jorge sice tvoří země z Afriky, hackeři ale působili už i v Evropě, Latinské Americe, severovýchodní Asii a v Karibiku. Ačkoli členové týmu používají přezdívky a svou identitu nebo lokaci se pokoušejí všemožně skrýt, reportérům se přesto podařilo některé z nich identifikovat. Jorge, jehož španělsky znějícímu jménu neodpovídal jeho přízvuk, na ploše obrazovky, kterou používal při prezentacích, mu přeskakovaly různé časové zóny a jeho kontaktní telefonní čísla měla předvolby hned několika zemí, se nakonec ukázal jako v médiích hojně citovaný expert na kyberbezpečnost. Jmenuje se Tal Hanan, pochází z Izraele a v minulosti pracoval jako expert na výbušniny ve speciální jednotce izraelské armády.  

„Někteří z nás jsou bývalí vyšší důstojníci tajných služeb,“ vysvětloval reportérům další člen skupiny. „Nebo bývalí odborníci na finance a válečné operace. Někteří zase spolupracují se specialisty na psychologickou válku.“

Pod pokličkou škůdců demokracie

Dalším členem je Hananův bratr Zohar. Ten během videohovorů novinářům poodhalil, za jakých podmínek Tým Jorge funguje. Podle jeho slov existují pouze tři druhy kontraktů, které tým nikdy neakceptuje: žádné aktivity v Izraeli („Nechceme si srát do vlastního hnízda.“); nic společného s vysokou politikou USA (údajně odmítli nabídku pomáhat při volbě Donalda Trumpa prezidentem); a „nic proti panu Putinovi“.

Zohar Hanan novinářům ukázal i některé postupy, jež tým používá. Například útok na telefonní síť, jehož cílem je její přetížení, a tím pádem vyřazení z provozu stovek telefonů, třeba vysoce postavených vládních úředníků. Podobná taktika je podle Hanana aplikovatelná i na počítačové sítě. „Můžeme vyřadit z provozu webové stránky, cokoli s IP adresou, servery. Pokud mají vlastní servery, aplikace – můžeme je vyřadit,“ chlubil se novinářům. Hananem popisovaný útok připomíná takzvaný DDoS (Distributed Denial of Service), kdy kyberzločinci vyšlou na internetovou stránku tolik dotazů, že se web přetíží a nefunguje ani pro běžného uživatele. 

Hanan se novinářům posléze svěřil, že tento typ útoku Tým Jorge provedl při volbách v Katalánsku v roce 2014. Španělští vyšetřovatelé o tom sice nemají žádné důkazy, jeho tvrzení však nikdy nevyvrátili. 

Tým Jorge si vytvořil i vlastní software, který produkuje falešné profily na sociálních sítích, k nimž přidává fotky ukradené od reálných lidí. Nebo provozuje účty na Gmailu či YouTube. K ověřování totožnosti se při zakládání různých účtů často používají telefonní čísla – i s tím si Tým Jorge ale umí poradit, a to prostřednictvím služeb, jež nabízejí jednorázová čísla za pár korun. „Napodobujeme jednání reálných lidí,“ vysvětlil Hanan a pochválil se, že software nazvaný Advanced Impact Media Solutions prodali zpravodajským službám nejméně deseti zemí světa. Novinkou tohoto softwaru je i využívání umělé inteligence ke generování falešných zpráv. 

Během rozhovorů s novináři spolupracujícími s Forbbiden Stories se Tým Jorge zkrátka podrobně věnoval technologiím, jež skupina používá k ovlivňování voleb. Zpovídaní členové současně prozradili, že mají šest kanceláří a zaměstnávají nejméně sto lidí, přičemž zdůraznili, že využívají zázemí kolegů se zkušenostmi ze zpravodajských služeb. Což posouvá aktivity Týmu Jorge na daleko vyšší úroveň, než jsou běžné strategie používané při volbách k ovlivňování veřejnosti. 

Jak ostatně zdůrazňuje sám Tal Hanan: „Více než cokoli jiného se jedná o zpravodajskou práci. Žádné PR, ale zpravodajská práce!“

 

Autorka textu: Zuzana Šotová
Autor úvodní grafiky: James O’Brien/OCCRP