Francie: Drogoví dealeři jako záruka veřejného pořádku?

Při uklidnění nepokojů ve francouzských městech svou roli údajně sehrálo i odříznutí výtržníků od jejich oblíbené munice, ohňostrojných minomentů. Specialisté na organizovaný zločin poukazují na to, že nemalou zásluhu je nutné připsat i překupníkům drog. Zdroj: ČTK / AP / Aurelien Morissard

Po nedávných nepokojích ve velkých francouzských městech se rozhořel spor o to, kdo má lví podíl na zklidnění situace. Policie tvrdí, že hlavní zásluhy na obnovení klidu v ulicích mají její složky. Specialisté na organizovaný zločin to sice nepopírají, ale zároveň poukazují na to, že nemalou zásluhu je v tomto směru nutné připsat i překupníkům drog.

Koncem června zastřelil policista ve městě Nanterre mladého muže alžírského původu. Sedmnáctiletý Nahel ujížděl autem s polskou poznávací značkou bez řidičského průkazu a po několika dopravních přestupcích neuposlechl výzvu policie k zastavení. Poté, co ho muži zákona na motorkách dostihli, došlo k hádce, která vyústila v Nahelovu smrt. Policista, jenž střílel, je vyšetřován pro podezření z vraždy. Podmínky pro použití služební zbraně nebyly splněny.

Ve Francii v reakci na mladíkovu smrt vypukly nepokoje, a to především na předměstí velkých měst. Za necelý týden výtržníci zapálili na deset tisíc aut, vyplenili tisícovku obchodů, okolo tři sta prodejen tabáku a skoro čtyři sta bankovních poboček. Hořely budovy radnic, pošty, veřejné knihovny, napadeno bylo několik desítek policejních stanic.

Chceme klid na práci

Rabování a žhářské útoky měli na svědomí především mladiství, policie jich zadržela na čtyři tisíce. Ke zklidnění situace vyzývali influenceři na sociálních sítích, fotbalisté národního mužstva i veřejně známé či populární osobnosti. Marně. Situace se uklidnila teprve po týdnu. Nečekané vysvětlení, proč se tak stalo, sdělil médiu CNews mluvčí policejních odborů Alliance Sud, Rudy Manna: „Dealeři narkotik požádali výtržníky, aby ukončili násilnosti, a oni mohli obnovit obchodování s drogami.“ Mluvčí zároveň dodal, že se na zklidnění podepsala i dobře organizovaná práce silových složek státu.

Mluvčí policejních odborů Rudy Mann odpovídá v CNews na otázku Emmanuela Macrona, koho výtržníci poslouchají, „dealery, pane prezidente“. Zdroj: CNews

CNews situaci shrnulo tak, že se zájem dealerů zkrátka sešel se zájmem státu – obnovení klidu v ulicích. Francouzský ministr vnitra kvůli tomu povolal do služby rekordních 45 tisíc policistů. Ani za třítýdenních nepokojů a obrovského násilí ve městech v roce 2005 jich do ulic nevyrazilo tolik. Všudypřítomnost policie tak překupníkům drog značně ztěžovala život – klientů ubývá, rizikové zásoby se hromadí, obrat klesá.

Tuto tendenci popsal v médiu Lyon Capital specialista na organizovaný zločin Frédéric Ploquin: „Překupníci s narkotiky jsou pragmatičtí lidé. Jsou to obchodníci, nepochybně ilegální, ale přece jen obchodníci. A jako obchodníci nejsou rádi, když jejich nabídka nemá odezvu.“

Chybějí velcí šéfové

Hlavní zásluhu francouzských dealerů na obnovení pořádku a sociálního smíru v zemi ale 5. července rezolutně popřel ministr ekologie a územní soudržnosti Christophe Béchu. Podle ministra se o ukončení násilností zasloužila především práce policie, místních zastupitelů i výzvy směřované k rodičům mladistvých. Svou roli údajně sehrálo i odříznutí výtržníků od jejich oblíbené munice, ohňostrojných minomentů, jejichž pomocí v době nepokojů pravidelně útočí na symboly státu. „Policie zadržela kamion převážející z Belgie 300 kilogramů této munice, takže jim zkrátka došla, tudíž se na zklidnění situace podepsal i technický důvod.“ Ministr nicméně později připustil, že určitý vliv na obnovení pořádku by mohli mít i překupníci, vzápětí však dodal, že „kdyby jejich vliv byl opravdu tak velký, v některých čtvrtích, o nichž víme, že jsou rájem dealerů, by k žádným nepokojům nedošlo, což se však nestalo“.

Médium Europe1 ovšem uvedlo, že na sídlišti Pablo Picasso v Nanterre, kde nepokoje vypukly, je většina vlivných dealerů momentálně ve vězení nebo se mezi sebou povraždili během krvavých vyřizování účtů v letech 2020 až 2022. „Výsledkem je absence velkých šéfů, což vysvětluje, proč tam násilnosti pokračovaly,“ cituje médium v článku policejního vyšetřovatele. Europe1 pak uzavírá, že naopak v severních čtvrtích Marseille byl relativní klid letos i v roce 2005, neboť tamní dealeři jsou na svobodě a dokáží si zjednat pořádek.

Podle zprávy organizace l’Observatoire Français des Drogues et Toxicomanies (Francouzská observace drog a drogové závislosti) je nejrozšířenější drogou v zemi s více než 67 miliony obyvatel marihuana (pět milionů pravidelných uživatelů), v posledních letech ale narůstá i spotřeba kokainu (600 tisíc konzumentů) a MDMA nebo extáze (400 tisíc). Nabídka černého trhu je pestrá a podle zjištění organizace je v zemi možné sehnat až 68 různých typů narkotik. Distribucí drog se ve Francii živí na 250 tisíc osob.

Autor textu: Jaroslav Formánek
Zdroj úvodní fotografie: ČTK / AP / Aurelien Morissard