Home Neděkuj, pamatuj

Neděkuj, pamatuj

Neděkuj, pamatuj. To bývala odpověď Jána Kuciaka pokaždé, když mu chtěl někdo poděkovat za laskavost, za pomoc nebo jen za zaplacení piva. V případě vraždy Jána a Martiny tato slovní hříčka nabývá mnohem hlubšího významu. Je totiž naprosto zbytečné, aby někdo děkoval Jánovi a Martině za to, že obětovali své životy a Slovensko tím získalo naději na změnu. Je ale naopak nezbytné, abychom na jejich oběť pamatovali. 

 

K čtvrtému výročí jejich vraždy se novinářky Pavla Holcová a Eva Kubániová, které Jána a Martinu dobře znaly, rozhodly oslovit třináct slovenských osobností, kterým tento čin a následné vyšetřování nějakým způsobem změnily či ovlivnily život. Některé rozhovory jsou citlivé a osobní. Jiné analyzují změny ve společnosti, snaží se najít odpověď na otázky, co a proč se stalo, jestli už odkaz Jána a Martiny nezapadá prachem, zda se ta naděje, kterou Slovensku v roce 2018 dali, nerozmělňuje. Samostatnou kapitolou jsou rozhovory o spravedlnosti a o tom, jak několik odvážných vyšetřovatelů dokázalo i za cenu osobního nepohodlí a výhružek dotáhnout vyšetřování vraždy do konce. 

Rozhovory, které takto vznikly a které se vám v této e-knize dostávají do rukou, by měly být připomínkou toho, že na odkaz Jána a Martiny máme pamatovat, nikoli Martině a Jánovi děkovat a přitom zapomínat.