Litevští novináři si za veřejné informace zaplatí

Litevští novináři ztratili bezplatný přístup k datům z obchodního rejstříku. Mohou je získat pouze za extrémně vysoké poplatky a jen v omezeném objemu. Investigativní žurnalistika se tak pro místní média stává finančně neudržitelná.

Litevští novináři deset let pracovali s daty z obchodního rejstříku bezplatně, a to na základě oficiální žádosti o informace. Šlo o nepsané pravidlo založené na dobré vůli, protože žádný zákon o volném přístupu k informacím neexistoval. Před třemi týdny se ale současná vláda v čele s premiérem Sauliusem Skvernelisem rozhodla pro radikální krok. Bezplatný přístup k veřejným informacím všem médiím bez předchozího upozornění zmrazila. Informace mohou novináři získat pouze po zaplacení komerčních poplatků. Politické rozhodnutí přišlo po uveřejnění investigativního článku protálu 15min, který se týkal lídra nejsilnější politické strany.

„Vláda sice popírá jakoukoli souvislost rozhodnutí s článkem, rozhodnutí ale bylo přijato poté, co naše kauza odhalila, jak šéf nejsilnější politické strany obchází zákon. Politici vědí, že velká část naší práce je založena na svobodném přístupu k oficiálním údajům, a je jim jasné, že tato rozhodnutí nás odsouvají na vedlejší kolej,“ řekl autor investigativního článku Šarūnas Černiauskas webu investigace.cz.

Obchodní rejstřík v Litvě spravuje Ministerstvo dopravy. Ministr dopravy Rokas Masiulis o nové „dohodě“ nevěděl. Na situaci chtěl reagovat novelou zákona, která by novinářům informace z rejstříku bezplatně zpřístupnila. Podmínkou by bylo dodržování etických standardů a úředních předpisů. Ministerstvo bylo ochotné proplatit médiím veškeré výdaje spojené s poskytnutím dat až do doby, kdy by zákon vstoupil v platnost.

Iniciativa ministra dopravy však ve středu v litevském parlamentě narazila. Dočasně tedy platí původní rozhodnutí o zavedení komerčních poplatků za informace, které jsou v jiných evropských zemích veřejné. Podle nových pravidel by Černiauskas za informace potřebné pro svůj investigativní článek musel zaplatit 10 000 eur, čili přes 250 000 korun.

Peníze ale nejsou jediný problém. Vláda chce přístup k informacím i radikálně omezit. Například nebude možné získat historické údaje o vlastnictví nemovitostí.

Černiauskas vnímá politické rozhodnutí jako cenzuru: „Vláda účinně odstřihla přístup k datům důležitým jak pro investigativní žurnalistiku, tak pro denní zpravodajství. V příštím roce máme troje volby, za těchto podmínek ale nebude možné o kandidátech zjistit nebo ověřit skoro nic.“

Zavedení poplatků výrazně nabourá rozpočty redakcí. Přinášení ověřených informací se tak stane luxusem, který si hlavně menší regionální média nebudu moci dovolit. Litevská vláda slíbila, že do týdne navrhne řešení.

Autor: Eva Kubániová

Tento text vznikl díky finanční podpoře čtenářů, jako jste vy. Přidejte se do klubu Sester a bratrů v triku.

Leave a Reply

Your email address will not be published.