Hlavní osobnost španělského korupčního skandálu Gürtel míří do vězení

Lukáš Nechvátal

V největším korupčním skandálu, jaký kdy Španělsko zažilo, bylo za širokou škálu zločinů (přijímání úplatků, padělání dokumentů, zpronevěra, praní peněz, ovlivňování obchodu a další) obžalováno celkem již 37 lidí (z nichž 29 bylo i odsouzeno). Ti byli napojeni na španělskou Lidovou stranu (Partido Popular), jednu ze čtyř největších politických stran ve Španělsku.

Jako jeden z posledních si rozsudek vyslechl podnikatel a hlavní strůjce celého korupčního ústrojí Francisco Correa. Případ je po něm pojmenovaný – slovo correa znamená v překladu pásek, stejně jako v němčině gürtel.

Ten ve spolupráci s členy krajských zastupitelstev z Lidové strany vytvořil důmyslnou úplatkářskou síť, pomocí které ovlivňoval přidělování veřejných zakázek v krajích ve prospěch svých firem (a za poplatek i v prospěch „spřátelených“ firem). Soud ho jakožto hlavního aktéra odsoudil k 51 letům vězení.

Spolu s ním byl odsouzen i bývalý pokladník španělské Lidové strany Luis Bárcenas. Ten však vyšetřovatelům zpřístupnil účetní knihy týkající se korupčního fondu strany, které významně pomohly při vyšetřování, a dostal tak „pouze“ 33 let vězení a pokutu ve výši přesahující 44 milionů euro. O případu informoval španělský deník El País.

Kromě dvou odsouzených zmíněných výše, dostaly trest i jejich manželky. Rosalía Iglesias, žena Louise Bárcenase, dostala 15 let vězení a Carmen Rodríguez Quijano, bývalá žena Francisca Correi, 14 let a 8 měsíců. V případu byla odsouzena i bývalá ministryně zdravotnictví Ana Mato, která nyní musí zaplatit celkem 27 857 euro, tedy hodnotu zájezdů a darů, které v průběhu působení Gürtelu dostala ona a její rodina. Trest dostala i přes to, že v korupčním skandálu pravděpodobně nebyla zapojena přímo ona, ale její bývalý manžel a dřívější starosta španělské obce Pozuelo de Alarcón Jesús Sepúlveda. Ten byl odsouzen ke 14 letům vězení.

Popularita španělské Lidové strany skokově klesla. Někdejší největší a nejoblíbenější španělská strana tak jen od konce roku 2016 ztratila téměř polovinu svých voličů a momentálně se těší oblibě u 19,1% podporovatelů.