#zesvěta: Burger King vlastní podíl v Rusku skrz offshore

Probíhající válka na Ukrajině stále hýbe světem. Ozvěnou konfliktu je například kauza týkající se Burger Kingu a jeho podílů v Rusku. Týdenní #zesvěta vám ale také přinese informace o soudním sporu mezi dvěma americkými státy, zásahu Europolu proti obchodu s lidmi a případu muže, který i přes vyšetřování pokračoval v ne úplně legální činnosti. Páteční #zesvěta je opět tu.

Burger King vlastní podíl v Rusku skrz offshore

Známý fast-foodový řetězec Burger King se na začátku rusko-ukrajinského konfliktu od Ruska distancoval. Navzdory tomu uniklé dokumenty dokázaly, že řetězec vlastní v Rusku podíl ve frančíze skrz offshorovou společnost. Podíl vlastní prostřednictvím na Kypru registrovaného společného podniku s bankou VTB, tedy ruskou státní bankou, o níž je známo, že Vladimiru Putinovi slouží jako peněženka a která opakovaně posílala peníze  do a z anonymních skořápkových společností na Seychelách. Mateřská společnost Burger Kingu Restaurant Brands International Inc. se k podílu přihlásila poté, co jim Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zaslalo otázky, které se jejich ruských majetků týkaly. Dokumenty unikly jako součást projektu Pandora Papers v roce 2021. 

Více si můžete přečíst na webu ICIJ.

Nakupoval nemovitosti za vyšetřování úřadů, aneb pod lampou je největší tma 

Ázerský politik Javanshir Feyziyev nakoupil dva luxusní domy v Londýně v hodnotě 26,5 milionů liber (v přepočtu 786,5 milionů korun). To by nebyl problém, kdyby zrovna nebyl vyšetřován britskými úřady pro možné praní špinavých peněz – ačkoliv by selský rozum radil uklidit se do ústraní, Feyziyev má asi v lásce adrenalin. Ani on, ani nikdo z jeho rodiny ale nebyl obviněn z trestné činnosti. Britské úřady nakonec potvrdily, že část peněz na nákup bytů, přesněji 5,6 milionu liber (přibližně 166,2 milionů korun) se na účet prodávajícího dostalo skrz mezinárodní pračku peněz jménem Ázerbájdžánský laundromat. 

Více naleznete v článku od OCCRP.

Ázerbájdžánci u českého moře: Není všechno demokracie, co se třpytí

Z lásky ke zločinu: Europol zasahuje proti obchodování s lidmi

Francouzská, rumunská a španělská policie za podpory Europolu odhalily kriminální síť, která se dopouštěla obchodování s lidmi s cílem sexuálního vykořisťování. Pachatelé použili takzvanou “taktiku milence” (v angličtině “the lover boy trick”), kdy proti obětem využívali jejich slabosti a sváděli je drahými dárky a sliby o lepším životě. Oběťmi tak byly ženy, které opouštěly své rodiny a šly za myšlenkou lásky a nových příležitostí. Po příchodu do nové země je ale pachatelé nutili k prostituci. Akce vedla k několika zatčením a mimo jiné konfiskaci mobilních telefonů, aut a marihuany.

Více o kauze se dočtete na stránkách Europolu.

New York a New Jersey před soudem kvůli 70 let staré komisi

New York a New Jersey se budou soudit u Nejvyššího soudu Spojených států amerických. Předmětem sporu je 70 let stará komise “Waterfront Commision of New York Harbour”, volně přeloženo jako Pobřežní komise přístavu New York, která měla za úkol bojovat s korupcí a s mafií, která právě v některých přístavech provozovala svůj nelegální byznys. Stát New Jersey chtěl tuto komisi opustit, čímž by komise zanikla. Po tom, co pokusy o domluvu selhaly, guvernérka New Yorku Kathy Hochul podala žalobu, aby odchodu New Jersey zabránila, a případ teď míří k soudu.

Podrobnosti případu si můžete přečíst na webu The Hill.


Autorka článku: Kamila Plzáková
Autorka úvodní grafiky: Nikola Klepáčková