Severoamerická řeka Rio Grande se stala pohřebištěm rodin prchajících před chudobou a násilím režimů Střední a Jižní Ameriky. Rusko zastrašuje rodinu šéfredaktorky ruského exilového investigativního serveru IStories. Maďarské zpravodajské služby špehovaly úředníky Evropské unie. Čínské zbraně dál proudí do Evropy navzdory propojení zbrojařů s represemi Ujgurů v Sin-ťiangu.
Maďarsko špehovalo zástupce Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) a další úředníky EU. Se zjištěním přišel tamní nezávislý web Direkt36. Maďarské zpravodajské služby soustředily rozsáhlé prostředky na špionáž unijních delegací v této zemi i uvnitř institucí EU. Jedním z hlavních cílů sledování byli vyšetřovatelé úřadu OLAF. Ti mezi lety 2015 a 2017 v Maďarsku vyšetřovali korupční jednání v souvislosti se zakázkami firmy Elios Zrt, tehdy částečně vlastněné Istvánem Tiborczem, zetěm premiéra Viktora Orbána. Podle informací Direkt36 příslušníci maďarských zpravodajských služeb vyšetřovatele fyzicky sledovali a tajně odposlouchávali. Stejné praktiky Maďarsko uplatňovalo i na další unijní úředníky. „Zpravodajské služby měly v hledáčku téměř všechny delegace EU v Maďarsku,“ řekl novinářům jeden z bývalých zpravodajců.
Není to poprvé, co se o Maďarsku mluví v souvislosti se špehováním. Orbánova vláda je známá vlastnictvím špionážního softwaru Pegasus od izraelské firmy NSO Group. V roce 2021 vyšlo najevo, že Maďarsko pomocí spywaru sledovalo novináře, právníky, opoziční politiky a další kritiky režimu.
Roste počet mrtvých, kteří utonuli v hraniční řece Rio Grande při pokusu o její překročení. Mexiko a Texas v posledních letech posilují vojenskou přítomnost na této hranici ve snaze zabránit uprchlíkům ve vstupu do Spojených států. Podle expertů vyzpovídaných novináři z Lighthouse Reports vede militarizace v oblasti k tomu, že lidé na útěku volí k překročení hranice čím dál nebezpečnější trasy. Reportéři popisují příběhy utonulých rodin, jež do Spojených států prchaly před chudobou a násilím diktátorských režimů ze zemí, jako je Venezuela nebo Nikaragua. Podle dat, která se podařilo novinářům nashromáždit, zde mezi lety 2017 a 2023 přišlo o život nejméně 1 107 lidí. V letošním roce začaly počty obětí znovu stoupat. Mnoho z utonulých tvoří ženy a děti, z nichž některé byly staré jen pár měsíců.
Putinův režim zastrašuje rodinu šéfredaktorky ruského exilového média IStories. Ruská policie minulý týden prohledala dům rodičů investigativní novinářky Alesji Marochovské a její matku podrobila výslechu. Podle serveru IStories jeden z vyšetřovatelů nutil rodiče Marochovské, aby svou dceru přemluvili k návratu do země. Novinářka čelí v Rusku novým obviněním z „neplnění povinností zahraničního agenta“, za což jí hrozí až dva roky vězení. Ruské ministerstvo spravedlnosti ji spolu s dalšími kritickými novináři zařadilo na seznam „zahraničních agentů“ už v roce 2021. Od roku 2022 je navíc server IStories v Rusku považován za „nežádoucí organizaci“.
Putinova vláda zákon o zahraničních agentech využívá především k zastrašování kritických hlasů. V říjnu 2024 to svým rozsudkem potvrdil i Evropský soud pro lidská práva. V případě Marochovské tento soud Rusku nařídil vyplatit kompenzaci ve výši 10 tisíc eur. Rusko ale od roku 2022 není členem Rady Evropy a rozhodnutí soudu neuznává.
Po ruské invazi do Ukrajiny Marochovskaja uprchla s dalšími kolegy do Prahy a v psaní nadále pokračuje z exilu. I zde ale spolu se svou kolegyní Irinou Dolininou čelila vyhrožování a obavám z pronásledování ruskými tajnými službami.
Čínské zbrojařské společnosti podílející se na represích Ujgurů v Sin-ťiangu exportují zbraně i do Evropy a Spojených států. Detaily přinesl web International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ). Jeden z případů zahrnuje firmu Jianshe Industry, jejíž produkty odebírá například německá firma Hans Wrage & Co., zaměřená na prodej loveckých a sportovních zbraní. Podle uniklých dokumentů firma Jianshe Industry dodávala útočné pušky typu 95 čínské policii a dozorcům převýchovných táborů, kam režim zavírá Ujgury a další etnické menšiny v Sin-ťiangu. Čínský zbrojní sektor v posledních letech zažívá boom a firmy čím dál více exportují i za hranice. Obchodování Západu s čínskými zbrojaři podle expertů podrývá snahy dohnat Peking k odpovědnosti za masivní porušování lidských práv.