#zesvěta 18

Již tradičně vám přinášíme páteční #zesvěta – přehled toho, co se děje mimo Českou republiku, co nás zaujalo a vám by nemělo uniknout.

Video k tomuto dílu najdete na našem Facebooku a Instagramu.

#1 Kterak Europol koukal zločincům přes rameno

Spolupráce několika zemí Evropy s Europolem a Eurojustem přinesla naprosté rozložení šifrované komunikace mezi zločineckými organizace po celé Evropě. EncroChat policisté sledovali v reálném čase a byli tak schopni zabránit vraždě, nebo zadržet velké dodávky drog. 

Detaily najdete zde.

#2 Mučící komnata v kontejneru

Nizozemští policisté zatkli šest zločinců poté, co v lodních kontejnerech našli místnosti sloužící jako věznice a mučírnu. Vyšetřování začalo na základě dat získaných z EncroChatu. Nizozemsko se dlouhodobě potýká s brutálními praktikami organizovaného zločinu, který obchoduje především s drogami. 

Více zde. Video ze zásahu nizozemské policie zde (upozorňujeme, že se jedná o znepokojující materiál). 

#3 Co se děje v Panamě?!

Panamští prokurátoři si k výslechu zavolali dva bývalé prezidenty země, každého v jiné kauze. Ricardo Martinelli, který zastával funkci mezi lety 2009 a 2014 je podezřelý z toho, že si za státní peníze koupil nakladatelství. Jeho nástupce, Juan Carlos Varella, který úřadoval do roku 2019, byl zpovídán za možné braní úplatků za přidělování veřejných zakázek. Jednalo se o úplatky od firmy Odebrecht, která vyvolala v roce 2014 obrovský skandál po celé Latinské Americe, protože uplácela úředníky z několika zemí.

Více zde.

A právě v kauze Odebrecht byli zatčeni i dva synové Ricarda Martinelliho. Prokurátoři z USA je obvinili z toho, že zprostředkovávali předávání úplatků vysoce postaveným úředníkům a to právě v době, kdy byl jejich otec ve funkci.

Více zde.

#4 USA porušily mezinárodní právo

Minulý týden jsme informovali o íránském zatykači na amerického prezidenta Donalda Trumpa za zabití generála Kásima Sulejmáního. Tento týden vydala vyšetřovatelka OSN pro lidská práva prohlášení, že smrtící útok byl porušením mezinárodních zákonů. Své závěry teď bude prezentovat ostatním státům a ty se rozhodnou, jak budou reagovat.

Více zde.

#5 Drogový rekord

V italském přístavu policisté zadrželi obrovskou dodávku drog v hodnotě 1,12 miliard dolarů (26,5 miliardy Kč). Vyšetřovatelé se domnívají, že 15 tun amfetaminu (stimulační droga známá také jako “speed”) bylo vyrobeno Islámským státem, který tímto způsobem financuje svou činnost. Drogy byly zřejmě určeny k distribuci po celé Evropě a bylo jich tolik, že by celý kontinent bohatě uspokojily.

Více zde.  

Mezinárodní investoři kupovali mafiánské dluhopisy

 

#6 Kyberpodvodníci

Rumunští a italští policisté se podíleli na zatčení nadnárodního gangu působícího v oblasti kyberzločinu. Zločinci například pronajímali neexistující reality, nebo se vydávali za vysoce postavené osoby z významných firem. Výdělky z nelegální činnosti dávali tzv. mezkům na peníze v Itálii, kteří peníze prali. Ročně si gang přišel na 20 milionů dolarů (470 milionů Kč)

Více zde.

#7 Evropská komise se zlobí

Evropská komise oznámila, že zažaluje Rakousko, Belgii a Nizozemsko za nedodržení nařízení ohledně prevence praní špinavých peněz. V Rakousku je EK nespokojena se zákony o gamblingu, v Belgii s výměnou informací mezi příslušnými vyšetřovacími orgány a v Nizozemsku s neuváděním jmen osob, které profitují ze společností. 

Více zde.

#8 Vzhůru na Bělehrad

Tisíce Srbů demonstrovaly proti prezidentu Aleksandaru Vučićovi a jeho nezvládnutí koronavirové krize. Demonstranty agresivně rozháněla policie, někteří reakci nazvali “vrácením se do devadesátých let”. Jedná se o první velké evropské protesty kvůli koronaviru. Nepokoje vyvolalo vyhlášení dalšího zákazu vycházení, lidé se ale na prezidenta zlobí i kvůli jeho svévoli při činění jakýchkoli rozhodnutí a obecně za nezvládnutí pandemie.

Více zde.

#9 Architekt a tajemník

USA zažalovaly Zhu Hailuna a tři další čínské občany z porušování lidských práv. Jedná se totiž zřejmě o osoby podílející se na tvorbě detenčních táborů pro ujgurské muslimy, Hailun měl být tím, kdo nastavuje pravidla a postupy. Mezi obviněnými je i bývalý tajemník komunistické strany. Ten podle obžaloby vedl “komplexní program sledování, zadržování a indoktrinace v Sin-ťiangu, zaměřený na Ujgury a další etnické menšiny”.

Více zde.

Autorka shrnutí: Zuzana Šotová
Autorka grafiky: Nikola Klepáčková