Ukrajinské investigativní novináře podezřívají ze špionáže. Kvůli tomu, že žádali o informace

Ukrajinské ministerstvo vnitra minulý týden rozhodlo, že spustí vyšetřování tamního respektovaného investigativního centra Slidstvo.info v souvislosti s údajnou špionáží. Tu měli investigativní novináři prý vést proti bývalé velvyslankyni Spojených států na Ukrajině Marii Jovanovič. Ministerskému rozhodnutí o vyšetřování předcházely žádosti o informace adresované poslancům, úředníkům a ministrovi vnitra ze strany Slidstva. Podle sítě mezinárodních investigativních novinářů OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project), jehož je Slidstvo i investigace.cz členem, ohrožuje ministerstvo právo médií na svobodný přístup k informacím, jejž garantuje ukrajinská ústava.

Investigativní centrum Slidstvo rozeslalo v prosinci 2019 celkem 14 žádostí o informace ukrajinským vysokým úředníkům, politikům a státním institucím. Účelem „infožádostí“, jak se těmto žádostem, regulovaným speciálním zákonem, přezdívá v novinářské hantýrce, bylo získat vhled do americko-ukrajinských vztahů. K adresátům patřili i ministr vnitra Arsen Avakov a poslanec ukrajinského parlamentu Oleksandr Dubynskyj.

Poslanec Oleksandr Dubynskyj. Zdroj: president.gov.ua

Právě poslanec Dubynskyj letos v lednu podal na Slidstvo trestní oznámení. „Infožádost“ měla být podle něj důkazem, že investigativní médium provádělo na Ukrajině špionáž, včetně údajně nelegálního špehování Marie Jovanovič. Ta zastávala pozici americké velvyslankyně v Kyjevě od srpna 2016 do května 2019, kdy byla spěšně odvolána na žádost prezidenta Donalda Trumpa (zveřejnění kontroverzního telefonátu mezi Trumpem a ukrajinským prezidentem Zelenským z července 2019 odstartoval pozdější impeachment amerického prezidenta, v jehož rámci Jovanovičová opakovaně vypovídala před Kongresem a jeho výbory – pozn. red.).

V úterý 3. března ministerstvo vnitra oznámilo, že trestní oznámení poslance Nejvyšší rady Dubynského přijalo, a na jeho základě se rozhodlo zahrnout Slidstvo do již probíhajícího vyšetřování, jenž by mělo rozkrýt údajné slídění okolo Jovanovičové.

Podle ministerstva se novináři Slidstva mohli dopustit porušení paragrafu 163 ukrajinského trestního zákoníku, který definuje narušení soukromí poštovní, telefonické, elektronické a jiné komunikace. Novinářům kromě domovních prohlídek redakce a zabavení citlivých materiálů hrozí i trest odnětí svobody od tří do sedmi let.

Nesestřelitelní

„Zaprvé si řekněme, kdo je poslanec Dubynskyj a kdo řídí ministerstvo vnitra,“ říká pro investigaci.cz David Stulík, analytik Bezpečnostního centra nevládní organizace Evropské hodnoty. „Poslanec Dubynskyj je obecně považován za ‚hlásnou troubu‘ oligarchy Kolomojského (Ihor Kolomojskyj, bývalý gubernátor Dněpropetrovské oblasti, patří ke spoluzakladatelům a vlastníkům finanční skupiny Privat. Vloni ho časopis Forbes zařadil na třetí místo v žebříčku nejmocnějších lidí na Ukrajině – pozn. red.). Ministerstvo vnitra řídí vlivný a téměř ‚nesestřelitelný‘ ministr a podnikatel Avakov.“

Arsen Avakov, ministr vnitra Ukrajiny. Autor: Viktor Alexejev, CC BY-SA 3.0

„Avakov a Kolomojskyj mají mnoho společného: oba jsou aktéry ř