Nejvíc peněz utratilo ministerstvo životního prostředí za reklamu v roce 2013. Důvodem byla celoroční kampaň Česká příroda, jejíž součástí byl i mezinárodní festival Ekofilm 2013 nebo podzimní workshop pro studenty. Cílem bylo přilákat turisty za krásami Česka. Inzerce v MF Dnes, v titulech vydavatelství Ekonomia či v deníku Metro, spoty v televizi Prima nebo reklama na rádiu Impuls a na serveru Seznam.cz ministerstvo vyšla na více než 1,8 milionu korun.

„Jsem velký obdivovatel české přírody. Proto mě mrzí, že destinace za našimi hranicemi budí velký zájem, jsme ochotni do jejich poznávání značně investovat, a přitom často neznáme ani krásy naší krajiny za obzorem,“ obhajoval tehdy kampaň ministr Tomáš Chalupa (ODS). „Celý rok se proto budeme snažit upozorňovat na krásu a cenu české přírody, objevovat ji společně.“

Ministrova reklamní strategie vzbudila ale pozornost především v roce 2011, kdy svěřil většinu reklamního rozpočtu (zhruba 240 z celkem asi 300 tisíc korun) do rukou Mladých konzervativců. Sdružení nejenže podporovalo jeho stranu, ale sdílelo s ní i skeptický postoj k ekologickým problémům. Cílem zaslaných financí mělo být „poskytnutí nestranného prostoru protichůdným názorům“ během debat Mladých konzervativců, například dát v diskuzi o výstavbě spalovny v Chotíkově u Plzně slovo jak odpůrcům této stavby, tak i jejím příznivcům.

V posledních letech se výdaje za reklamu ministerstva pohybují zhruba mezi 100 a 300 tisíci korun ročně, loni třeba utratilo 140 tisíc korun za inzerci volných pracovních míst. Facebooková reklama na revizi kotlů či třídění textilu ho stála minimum – v řádu tisíců. „Do reklamy příliš neinvestujeme,“ říká tisková mluvčí ministerstva Petra Roubíčková. Dodává, že větší reklamní výdaje má Státní fond životního prostředí, který se zabývá programy jako Dešťovka, Zelená úsporám nebo takzvanými kotlíkovými dotacemi.

*V kruhovém grafu nejsou zohledněny: inzerce na pracovním portálu Jobs.cz celkem za více než půl milionu korun (2016, 2017, 2018) a celková propagace na Facebooku za přibližně 25 tisíc korun.