Německo provedlo razii ve společnostech, které vyvážely do Ruska chemikálie využitelné i k výrobě novičoku

Němečtí celníci zahájili v úterý 30. srpna razii v několika společnostech, jež jsou podezřelé z prodeje chemikálií do Ruska. Tyto látky by mohly být využity i při výrobě chemických a biologických zbraní, třeba yperitu. Společnosti dodávaly látky do ruské Chimmed Group, která v minulosti pracovala pro FSB (ruská Federální služba bezpečnosti).

Na základě příkazů bylo dnes v Brémách, Bremerhavenu, Osterholzu a Kostnici provedeno sedm domovních prohlídek, informoval mluvčí státního zastupitelství ve městě Stade západně od Hamburku.

„Na místě je 50 policistů. Operace se týká údajného porušení zákona o zahraničním obchodu,“ řekl mluvčí zastupitelství pro stanici Norddeutscher Rundfunk (NDR). Státní zastupitelství odmítlo případ dále komentovat.

Německá společnost Riol Chemie GmbH totiž měla za poslední tři a půl roku provést více než 30 dodávek chemikálií a laboratorního vybavení pro ruskou Chimmed Group, a to navíc bez vývozních povolení.

Chimmed Group je ruský velkoobchodník s chemickými látkami a laboratorním vybavením. Ruská média uvedla, že mezi zákazníky této firmy patří i armáda či zpravodajské služby.

Novičok a yperit

Společnost Riol Chemie GmbH posílala do Ruska chemikálie, jež lze použít k výrobě zbraní, mimo jiné i yperitu. Naznačují to dokumenty, které jsou součástí společné investigace NDR, Westdeutscher Rundfunk a Süddeutsche Zeitung.

Bulharsko tajně vyváželo na Ukrajinu zbraně přes Česko, Polsko a Rumunsko

Dokumenty, jež má OCCRP k dispozici, ukazují, že vyšetřovatelé zkoumají také potenciální prodej prekurzoru pro novičok (prekurzory jsou sloučeniny, které se účastní chemických reakcí, při nichž vzniká jiná sloučenina, pozn.red.).

Chemická látka novičok byla použita v roce 2018 při pokusu o atentát na Sergeje Skripala, bývalého ruského agenta, jenž působil ve Velké Británii. Útok zasáhl i jeho dceru Juliju. Za útokem údajně stály ruské bezpečnostní služby. Novičok otrávil také Britku Dawn Sturgess, která přišla do kontaktu s lahvičkou od parfému, v níž se jed nacházel.

Novináři z OCCRP si vyžádali ruské záznamy o zadávání zakázek. Dokumenty ukazují, že ruskou společnost Chimmed Group si v roce 2016 najal Kriminalistický institut FSB. Tato zpravodajská agentura svou činností navazuje na KGB, svoji předchůdkyni z dob studené války, připomínají novináři. Je navíc obviněná z pokusu zneužít látku novičok k zabití ruského opozičního politika Alexeje Navalného v srpnu před dvěma lety.

Ruské vazby v německé firmě

Záznamy z ruského obchodního rejstříku odkrývají další vazby mezi Riol Chemie GmbH a Chimmed Group.

Někdejší výkonný ředitel zmíněné německé firmy býval spoluvlastníkem dceřiné společnosti Chimmed Group. Ta měla přijímat zásilky chemikálií, které vyšetřovaly německé úřady. Současný výkonný ředitel Riol Chemie GmbH byl v minulosti rovněž ředitelem této ruské dceřiné společnosti.

Na žádost o komentář k této situaci Riol Chemie GmbH ani Chimmed Group neodpověděly.

Chemikálie dvojího použití

V roce 2020 po pokusu o zabití Alexeje Navalného uvalil americký Úřad pro průmysl a bezpečnost (BIS) vývozní omezení na 14 společností, včetně Riol Chemie GmbG a Chimmed Group. Úřad argumentoval obavami z toho, že zásilky by mohly obsahovat látky, u nichž je podezření, že jsou určené k využití při výrobě chemických a biologických zbraní v Rusku. Podobná omezení ještě nebyla zavedena v Německu ani v Evropské unii.

Lepší než drogy a zbraně. Organizovaný zločin má nový hit, zemědělskou chemii

Dokumenty související s aktuální kauzou naznačují, že látky zaslané do Ruska společností Riol Chemie GmbH jsou považované za chemikálie dvojího použití, což znamená, že mohou být využity pro civilní účely, ale také zneužity k výrobě zbraní a pro vojenské cíle.

Některé z těchto chemikálií dvojího použití lze aplikovat třeba při analýze vody. Podle expertů ale může být nebezpečné i jejich malé množství. „Jsou to toxické látky, které reguluje Úmluva o chemických zbraních,“ uvádí Mirko Himmel z Výzkumné skupiny pro kontrolu biologických zbraní na univerzitě v Hamburku. „Tyto substance mohou být potenciálně použity jako chemické bojové látky.“

Nicméně množství chemikálií, jež mířilo do Ruska, nebylo dostatečně velké na to, aby mohlo být použito přímo k výrobě chemických nebo biologických zbraní.

Podle Himmela ale tyto látky mohou sloužit i k zahájení jejich domácí výroby. Pro srovnání s místní výrobou chemikálií se prý totiž běžně využívá pouze malé množství chemikálií jako „referenční látka“, uzavírá odborník.

Autoři textu: Catharina Felke (NDR), Benedikt Strunz (NDR), Florian Flade (WDR), Jörg Schmitt (SÜDDEUTSCHE ZEITUNG), Jan Strozyk (OCCRP); autorka české verze: Mahulena Kopecká
Zdroj úvodní fotografie: ČTK/Krzywon Dan