Evropská unie spustila nové kolo dotací na zelenou energii. Do roku 2030 chce takto dosáhnout snížení produkce emisí o více než polovinu. Částka, kterou EU na podporu obnovitelných zdrojů uvolňuje, navíc každým rokem roste, v roce 2018 to bylo rekordních 1,8 bilionu korun. Z minulých let ale přetrvává jeden zásadní problém: jak zabránit tomu, aby se na tyto dotace nepřisál organizovaný zločin, ať už solární baroni, nebo italská mafie?
Evropské dotace na projekty založené na obnovitelných energetických zdrojích získaly za posledních deset let nálepku nedůvěryhodnosti. Stalo se to z několika důvodů. Jedním z nejdůležitějších byly garantované výkupní ceny elektřiny, které neodpovídaly nákladům na výrobu – což přitáhlo pozornost organizovaného zločinu. A to nejen bílých límečků schopných nezákonností, ale i tradičního organizovaného zločinu, jako jsou italské nebo balkánské mafie. Ty kromě dotací v Itálii v tomto směru expandovaly i do zbytku Evropy, například do Španělska, Česka nebo na Slovensko.
Situace se překvapivě nezměnila ani v posledních letech, kdy se jednotlivé vlády evropských zemí snažily reflektovat snížení pořizovacích nákladů na solární panely a vůbec provoz elektráren, a proto výkupní cenu zelené energie redukovaly. V mnoha případech už ale bylo pozdě, neboť mafie dávno pochopila nesporné výhody tohoto byznysu, což dokládá památná věta Vincenza Funariho, šéfa jednoho z klanů sicilské Cosa nostry, kterou zaznamenaly italské policejní odposlechy:
„Pro lásku k našim dětem, zelená energie je důležitá… je to podnikání, na kterém můžeme přežít.“
Mafie diverzifikuje příjmy
Podle zprávy Europolu byla zelená energie lákadlem pro italské mafie už v roce 2009, přitahovaly je zejména granty na budování a provoz elektráren.
„Italské zločinecké syndikáty jsou jedinými podnikatelskými subjekty v Evropské unii, které mají příliš mnoho peněz a příliš málo příležitostí je investovat,“ vysvětluje italský státní zástupce důvod, proč je pro mafie výhodné infiltrovat legální ekonomiku.
Kromě legalizace výnosů z nelegálního podnikání navíc díky provozu zelených elektráren dosáhnou i na štědré granty podporující energii z obnovitelných zdrojů nebo na s nimi spojené daňové zvýhodnění.
Italským mafiím se tak podařilo hned několik věcí najednou: diverzifikovat příjmy, prát špinavé peníze, utužovat vztahy s regionálními politiky, vydělávat na likvidaci odpadu ze solárních panelů a ještě si budovat pověst někoho, kdo smýšlí ekologicky.
Zpráva Europolu z roku 2013 o nebezpečích, jež představuje italský organizovaný zločin, vysvětluje, proč jsou tamější zločinci tak úspěšní. Základy, na nichž je vystavěná moc italských mafií, spočívají v nedůsledných státních kontrolách a zneužívání území i komunit, které na něm žijí. Pro porozumění toho, jak mafie fungují, je nutné si uvědomit, jak důležitou roli pro tyto zločinecké organizace hrají hodnoty jako rodina, moc, respekt a teritorium. Mafie jsou schopné zmanipulovat volby a do významných administrativních pozic dosadit své muže, a to i v místech notně vzdálených od oblastí, jež spadají pod jejich kontrolu.
Podle akademické studie, která vyšla v časopise Trendy o organizovaném zločinu (dostupná také v Neprůstřelné sekci webu), se při výstavbě „zelené elektrárny“, tedy jakékoli solární, větrné nebo malé vodní, zvýší místní kriminalita o šest procent. Na papíře to sice vypadá jako zanedbatelné číslo, v reálném světě je ale situace o poznání dramatičtější. „V takových případech selhávají i jinak dobře nastavená opatření,“ uvádí studie.
Tato kriminalita totiž z velké části zakládá a buduje korupční pouta mezi politiky a organizovaným zločinem. V případě energie z obnovitelných zdrojů se jedná o místní politiky, kteří mají pod palcem využití obecních pozemků nebo udělování licencí. Není proto divu, že šampionem v udělování licencí na výstavbu větrných nebo solárních elektráren se stala Itálie, kterou v počtu produkované zelené energie v roce 2011 předběhlo jen Německo, kde ale za investicemi do obnovitelných zdrojů energie stál silný politický tlak i silné instituce.
Jak to ta mafie dělá, že je tak úspěšná
Několik velkých soudních procesů s majiteli zelených elektráren objasnilo know-how organizovaného zločinu. Návod, jak na to, se přitom nijak zvlášť nelišil od ostatních oblastí, v nichž mafie podniká. Lépe řečeno podnikají její obchodní zástupci.
K této kauze naleznete podkladové dokumenty v Neprůstřelné sekci.
Přidejte se do Klubu neprůstřelných a získejte k nim přístup.