Pandora Papers: Po vstupu Němců známe vlastníky a máme zakázky

Jedním ze stěžejních podniků Františka Koníčka byla od roku 1993 firma Armaturka Krnov. Vyráběla především příslušenství pro potrubí, která se používají v petrochemickém a energetickém průmyslu, a orientovala se hlavně na ruský trh. Právě o této firmě se už dříve psalo v souvislosti s Koníčkovým offshorovým podnikáním. Konkrétně HlídacíPes.org zjistil, že 60 % Armaturky Krnov vlastnila kyperská JMMETRICS a 40 % BARGERY BUSINESS z Belize. 

Český rejstřík firem prozrazoval, že Armaturka Krnov patřila do roku 2015 s Koníčkem spojené firmě Equity Brokers, v roce 2018 se jejím jediným akcionářem stala Capital Benefit, jejímž jediným společníkem je Equity Brokers. Kdo stojí za offshorovými firmami z Kypru a Belize, které Armaturku Krnov vlastnily mezi roky 2015 a 2018, nebylo zřejmé. Koníček tehdy stejně jako nyní odmítal zjištění novinářů komentovat.

Český rejstřík firem byl v tomto ohledu bezzubý – Armaturka Krnov podle něj od června 2015 do července 2018 nepatřila nikomu. V červnu 2015 totiž přestala být dle údajů v rejstříku jejím jediným akcionářem s Koníčkem spojená firma Equity Brokers, v červenci 2018 se pak stala jediným akcionářem další s Koníčkem spojená firma Capital Benefit. Pro zmíněné tříleté období ale v rejstříku firem zeje díra, jako akcionář zde není uveden nikdo.

Situace se změnila až s příchodem německého investora. V říjnu 2018 totiž František Koníček Armaturku Krnov prodal německé Klaus Union International a Armaturka se přejmenovala na Klaus Union CZ.

Noví němečtí vlastníci přinesli do Krnova nejen zakázky, ale také novou firemní kulturu. O tom, kdo firmu vlastní a vlastnil, se dnes mluví otevřeně.

Pandora Papers: Další offshore exministra Koníčka

Výroční zpráva firmy Klaus Union CZ za rok 2019 uvádí, že poté, co se jejím novým majitelem stala Klaus Union International, klesla ztráta ze zhruba 30 milionů korun na 8 milionů. Německý majitel totiž opustil neperspektivní ruský trh. „Firma byla orientována na zakázky pro ruský petrochemický a energetický průmysl,“ stojí ve výroční zprávě. „Po zavedení sankcí EU nebyla již schopna tyto zakázky na ruském trhu zajistit a společnost začala od roku 2016 vykazovat ztrátu.“

O záhadných offshorech sice dokumenty, jež jsou dostupné ve veřejně přístupném rejstříku firem, ani nyní nemluví konkrétně – dozvíme se, že „jediný akcionář Equity Brokers prodal podíl dvěma zahraničním společnostem“ a pak v roce 2018 „tyto dvě zahraniční společnosti převedly podíl na Capital Benefit“. 

Současný výrobní ředitel Klaus Union CZ Petr Strohalm, který ve firmě pracuje přes dvacet let, odpověď na otázku, proč firma měla zhruba tři roky utajené majitele na Kypru a v Belize, nezná. „Netuším, to se musíte zeptat pana Koníčka.“ 

Domnívá se dokonce, že většina lidí ve firmě ani nevěděla, komu jejich chlebodárce vlastně patří. On prý to rozhodně nevěděl. „Dělal jsem na úseku kooperace a řízení projektů, nebyl jsem na pozici, ze které bych měl k těmto datům přístup,“ říká. 

Stačí ale zavolat dnešnímu výrobnímu řediteli Klaus Union CZ Petru Strohalmovi a je po tajnostech. Potvrzuje, že oněmi tajuplnými „zahraničními společnostmi“ opravdu byly JMMETRICS a BARGERY.

Na otázku, proč Armaturka Krnov měla utajené majitele na Kypru a v Belize, Petr Strohalm odpovídá: 

Pro koho si tedy myslel, že pracuje? „Pro Armaturku Krnov,“ odpovídá krátkém zaváhání. No ano, ale pro jakého vlastníka? „Pro nás byl vždycky majitel pan Koníček,“ říká Strohalm. Pak pochválí nové majitele: „Teď máme úplně jiné zákazníky. Nevíme, co dělat dřív. Máme strašně moc práce.“

Poznámka redakce: V úterý 14.12.2021 byla v textu opravena nepřesnost.

Autorka textu: Hana Čápová
Autorka úvodní fotografie: ČTK/Šimánek Vít