Marian Kočner u soudu

U Specializovaného trestního soudu ve slovenském Pezinku začalo líčení se čtyřmi obžalovanými z vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. V první den líčení se k vraždě Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové přiznal Miroslav Marček. Jeho údajný komplic Tomáš Szábó a údajná zprostředkovatelka Alena Zsuzsová vinu odmítají. Marian Kočner se přiznal pouze k nelegálnímu držení zbraně. Soud zítra začne v 9:00 výslechem matky zavražděného novináře Jany Kuciakové.

Obžalovaným hrozí podle soudkyně za závažný čin vraždy trest odnětí svobody 25 let až doživotí, uvedl slovenský Denník N.

Kromě podnikatele Mariana Kočnera, který si měl vraždu investigativního novináře Kuciaka objednat, stanula před soudem také Alena Zsuzsová, která měla figurovat v roli prostředníka. Zbylými dvěma obžalovanými jsou Miroslav Marček, který měl samotnou vraždu spáchat, a Tomáš Szabó. Ten Marčeka podle obžaloby dovezl na místo vraždy.

Prvním pravomocně odsouzeným v případě Kuciak je Zoltán Andruskó. Ten se k účasti na vraždě přiznal a uzavřel s prokurátorem dohodu o vině a trestu. Původně navrhovaný desetiletý trest vězení však soud označil za nespravedlivý. Andruskó proto v prosinci souhlasil s dohodou o odnětí svobody na 15 let.

Soud s obžalovanými z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové

Kromě vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové jsou Marček se Száboem obžalovaní z vraždy podnikatele Petra Molnára. V roce 2016 měli oba muži v plánu vykrást Molnárův dům, nechtěli přitom za sebou zanechat žádné svědky. Marček měl podle obžaloby Molnára usmrtit dvěma výstřely do hlavy.

Sledujeme online


19:23: Pondělní část líčení právě skončila. Zítra budeme od 9:00 opět informovat o průběhu procesu s obviněnými z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové.

19:15: Dnešní líčení brzy skončí. Prokurátor souhlasil s vyslechnutím matky Jána Kuciaka jako svědkyně. Ta bude vypovídat zítra v devět hodin ráno.

19:05: Advokát Miroslava Marčeka požádal o zrušení koluzní vazby s poukazem na to, že soud vykonal jeho výslech. Žádá také, aby zbytek procesu mohl proběhnout v Marčekově nepřítomnosti. Soud žádosti vyhověl.

18:27: Poslední svědkyní líčení je sestra zavražděného podnikatele Silvia Molnárová. Szábó se podle ní s Molnárem často stýkal a vražda se stala tak, jak popisuje Marček.

18:15: Molnárova exmanželka Viktória Langerová vypověděla, že lidé věděli, že měli drahé auto a značkové oblečení. Molnár prý doma míval větší finanční obnosy. Langerová se s Molnárem rozvedla rok před jeho vraždou.

17:46: Výslech Mariana Kočnera skončil, soud předvolal jako svědkyni bývalou ženu zavražděného Petra Molnára. Toho měli v roce 2016 zavraždit Szábó s Marčekem.

17:22: Kočner před soudem vypověděl, že zbraň, k jejímuž nelegálnímu držení se přiznal, si přinesl z doby výkonu vojenské služby. K samotné vraždě odmítá vypovídat vzhledem k tomu, že „má výhrady i k samotné obžalobě“. Vyjadřovat se chce pouze k jednotlivým důkazům.

17:20: Výpověď Aleny Zsuzsové skončila, Kočner si u ní prý žádnou vraždu neobjednal. Poté využila práva nevypovídat. Na řadě je poslední z obžalovaných Marian Kočner. Ten se nyní radí se svým advokátem.

17:10: Zsuzsová chce na otázky odpovídat až po plné výpovědi Zoltána Andruzskóa. Odmítá, že by si u něj objednala Kuciakovu vraždu. „Jediné, co jsem si u něj objednala, byla pizza, čištění bazénu a předělání koupelny,“ sdělila soudu. O Kuciakovi prý poprvé slyšela, když podal na Kočnera trestní oznámení. Pro Kočnera prý pracovala jako tlumočnice z italštiny a maďarštiny.

17:00: Další na řadě je výpověď Aleny Zsuzsové. Ta se nejprve poradila se svým právníkem a vyměňovala si s ním poznámky. Marčeka a Szábóa prý nikdy osobně nepotkala, s Kočnerem prý naopak jsou dobří přátelé.

16:55: Právní zástupci pozůstalých se vyjádřili také k výpovědi Marčeka. Podle Lipšice je Marčekova výpověď důvěryhodná, a to z důvodu, že se oproti původní verzi vyšetřování přiznal k tomu, že střílel on, čímž si před soudem přitížil. Podle advokáta Kušnírových není důvod, proč by tato výpověď měla být účelová. S tím souhlasí také právníci Molnárových,

16:48: Marček se k Szábóově výpovědi nechtěl vyjádřit. Podle právního zástupce Kuciakových je Szábóova výpověď nedůvěryhodná, obžalovaný ji prý pouze přizpůsobuje důkazní situaci. S tím souhlasí i advokát Kušnírových a Molnárových.

16:42: Szábó dále uvedl, že se zavražděným Molnárem měl prý dobré vztahy. Taktéž odmítá vinu z toho, že by se přímo podílel na nelegálním pořízení vražedné zbraně. Szábó se v průběhu výpovědi opakovaně dívá do svých poznámek.

16:33: Szábó vypověděl, že původně do obce Veľká Mača, kde Kuciak bydlel, údajně vůbec nechtěl. Marček na tom však trval. Při poslední návštěvě Veľké Mači chtěl vzít Marček baseballovou pálku, prý Szábóovi řekl, že je Kuciak bývalý boxer. Marček poté údajně odešel Kuciaka prozvonit, když se pak vrátil zpět k autu, sdělil Szábóovi, že oba našel mrtvé.
Na otázky nechce Szábó odpovídat, vypovídat chce rovnou o Molnárově vraždě. Marčekovu verzi výpovědi odmítá jako nepravdivou.

16:19: Szábó vypověděl, že se ho koncem roku Andruskó v pizzerii zeptal, zda nezná někoho, kdo by „zbil, respektive profackoval“ jednu osobu“. Po naléhání ho Szábó odkázal právě na Marčeka.

16:05: Obhájce Zsuzsové před výslechem Szábóa požádal soud, aby z líčení vyloučil veřejnost. Vadilo mu, že média okamžitě publikují znění Marčekovy výpovědi. Soudkyně pokárala novináře, aby nepořizovali zvukový záznam. Obává se, že by mohlo takto dojít k ovlivnění výpovědí dalších obžalovaných.

16:00: Před soudem nyní vypovídá Tomáš Szábó, který se doposud ke své vině či nevině nevyjádřil.

15:54: „Sami si můžete udělat obraz, s jakým klidem vyprávěl o tom, jak vraždil lidi, takže já nevím, jestli v tom byla nějaká lítost. Podle mě to mělo k lítosti daleko,“ citoval Denník N Jozefa Kuciaka, otce zavražděného Jána Kuciaka.

15:38: Skončil výslech Miroslava Marčeka. Soudkyně vyhlásila 15minutovou přestávku, následně soud vyslechne Tomáše Szábóa.

15:18: Už přes dvě hodiny trvající výslech Miroslava Marčeka se nyní týká vraždy podnikatele Molnára. Na otázku, proč vystřelil na ležícího Molnára hned dvakrát, odpověděl Marček, že „pro jistotu“. Nápad zabít Molnára měl podle něj Szábó, který mu měl říct, že u sebe doma přechovává Molnár 70 tisíc eur, což nebyla pravda. Vrahové si s sebou odnesli maximálně tisíc eur.

15:02:


14:48: S návrhem, požádat Andruskóa po vraždě Kuciaka o více peněz, přišel podle Marčekovy výpovědi Szábo. „Nevěděl jsem, že ona stojí ze dveřmi,“ odpověděl na otázku, proč po Kuciakovi zastřelil také Kušnírovou. O vraždě Kušnírové řekl Marček Szábóovi hned poté, co nastoupil do auta. Soudkyně se ho posléze zeptala, jak na tuto skutečnost reagoval. „Řekl, že v pořádku,“ odpověděl Marček.

13:48: Marček se Száboem požadovali po vraždě ještě finanční doplatek, prý jim to „bylo jinak odprezentované a nevěděli jsme, o koho reálně šlo“. Andruskó mu proto předal 4 tisíce euro v pizzerii Alegra ve slovenském Komárně. Marček prý z části těchto peněz splatil dluhy, něco zabavila policie a ze zbytku žil.

13:38: Marček vypověděl, že mu Andruskó o Kuciakovi pouze řekl, že píše „něco, co by neměl psát“. Nevěděl ani, že Kuciak je jeho opravdové jméno, myslel si, že jde o přezdívku. Marček prý také nevěděl, kdo si vraždu objednal.

13:29: Marček u soudu popsal, že původní plán Kuciakovy vraždy zahrnoval i únos, nakonec však tento způsob odmítli. Podle Marčeka měli k dispozici detailní podrobnosti o Kuciakovi. Informace ze sledování musel podle Marčeka vypracovat „nějaký policista nebo bývalý policista“, soudí podle rozsahu podkladů, které obdržel. Podle obžaloby sledoval Kuciaka bývalý novinář a exšéf Slovenské informační služby Peter Tóth a jeho spolupracovníci.

13:16: Marček uvedl, že zadání vraždy dostal od odsouzeného Zoltána Andruskóa. „Informace o panu Kuciakovi, kdy chodí do práce, kdy chodí z práce a informace o jeho bydliště jsme měli od pana Adruskóa. Předával nám informace přes mobil. Byly tam i informace o autě. Ukázal nám i pár fotek, možná dvě nebo tři. S Tomášem Szabóem jsme několikrát udělali obhlídku místa,“ vypověděl Marček.

13:07: Jako první vypovídá Miroslav Marček, jenž se k vraždě před soudem v Pezinku přiznal. „Začal bych tím, že bych se chtěl omluvit za újmu, kterou jsem (pozůstalým) způsobil, nic to nedokáže vynahradit. To, že jsem je viděl v televizi a viděl jsem jejich bolest, mě přimělo k tomu, abych vypovídal,“ uvedl na začátek svého svědectví Marček. Následně popsal svojí verzi událostí, které se v den vraždy udály. Popis se převážně shoduje s verzí obžaloby.

12:57: Pokračuje soud s obžalovanými z vraždy Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Marian Kočner vstoupil do soudní síně opět s úsměvem na tváři.

12:00: Dosavadní shrnutí: V první den soudního procesu s obžalovanými z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové se k trestnému činu úkladné vraždy přiznal Miroslav Marček. Ten taktéž přiznal, že v roce 2016 zavraždil podnikatele Petra Molnára.Marian Kočner se přiznal pouze k nedovolenému ozbrojování. Za to mu hrozí až pětiletý trest. Alena Zsuzsová nadále trvá na své nevině, Szábó se odmítl vyjádřit.
Pozůstalí po Jánu Kuciakovi a Martině Kušnírové požadují po obžalovaných odškodnění ve výši jednoho milionu eur. Vdova po Petru Molnárovi pak dohromady žádá o 62 tisíc eur. Obhájce Aleny Zsuzsové pak žádá vyloučení obhájce Kuciakové Daniela Lipšice z důvodu podjatosti. Zsuzsová si s bývalým ministrem vnitra a spravedlnosti údajně vyměňovala erotické zprávy. Podle Lipšice je požadavek absurdní.

11:56: Soud vyhlásil hodinovou pauzu na oběd.

11:50: Předsedkyně soudního senátu přistoupí k výslechu obžalovaných. Ten má proběhnout v pořadí: Marček, Szábó, Zsuzsová, Kočner. Výslechy proběhnou jednotlivě bez přítomnosti ostatních obžalovaných.

11:21: Miroslav Marček, obžalovaný z toho, že zastřelil Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovou, uznal před soudem v Pezinku vinu. Konkrétně se přiznal k úkladné vraždě Kuciaka, Kušnírové i Molnára a nedovolenému ozbrojování. Zsuzsová nadále trvá na tom, že je nevinná. Szabó se nevyjádřil. Marian Kočner se přiznal pouze k nedovolenému ozbrojování.

11:13: Předsedkyně soudního senátu poučila obžalované z vraždy Kuciaka o jejich právech: „Má význam přiznání a upřímná lítost nad trestným činem. Jde o polehčující okolnosti, které soud bere v úvahu při určování druhu trestu a jeho výměry v případě, že budou uznáni vinnými.“

11:11: Soud po přestávce pokračuje, o slovo se přihlásil právní zástupce Kušnírových Roman Kvasnica. „Obžalovaný Kočner disponuje směnkami v hodnotě cca 12 milionů eur vůči společnosti Penta, jde dohromady o 24 směnek.“ Kvasnica chce, aby soud tyto cenné papíry zajistil tak, že Pentě zakáže sumy z těchto směnek vyplácet.

11:08: Nárok na odškodnění si činí taktéž vdova po zavražděném podnikateli Petru Molnárovi. Podle právního zástupce Silvie Molnárové požaduje náklady na pohřeb ve výši 2 tisíc eur a nemajetkovou újmu 60 tisíc eur po Szábóovi a Marčekovi.

10:49: Soud vyhlásil 20minutovou přestávku. Marian Kočner se v průběhu projevů právních zástupců rodin zavražděných usmíval.

10:48: Odškodné ve výši jednoho milionu eur žádá podle právního zástupce Romana Kvasnici také rodina Kušnírových.

10:40: U jednání soudu jsou přítomní také rodiče zavražděných. Podle obhájce Kuciakových Daniela Lipšice si rodina nárokuje odškodnění související s náklady na pohřeb a nemajetkovou újmou ve výši jednoho milionu eur.

10:35: Obhájkyně Tomáše Száboa Ivana Kochanská uvedla, že se Szábó necítí být vinen. „Je zřejmé, že při spáchání skutku nebyl a (jeho) konání nesměřovalo k vraždě, což vyplývá, z dosavadních výpovědí,“ citoval Kochanskou Denník N.

10:00: 
Podle obhájkyně Aleny Zsuzsové neexistuje důkaz o tom, že si Zsuzsová vraždu objednala. Nezpochybňuje však, že k činu došlo. Taktéž tvrdí, že rekonstrukce vyšetřovatelů vyvrací dosavadní popis role Zsuzsové v případu.

9:10: 9:00:

Autor článku: Investigace.cz, Marek Martinovský, Eva Kubániová