#zesvěta 11

Již tradičně vám přinášíme páteční #zesvěta – přehled toho, co se děje mimo Českou republiku, co nás zaujalo a vám by nemělo uniknout.

Video k tomuto dílu najdete na našem Facebooku a Instagramu.

#1 Nová mafie se zálibou ve výbušninách

Podle italské policie se v zemi vyskytuje pátá mafie, relativně nové uskupení, které se  dlouhou dobu drželo mimo hledáček policie. Působí z oblasti Apulie na jihovýchodě Itálie a vyznačuje se velkou brutalitou. V oblasti navíc tradičně působí další brutální mafie, Sacra Corona Unita.

Více si můžete přečíst zde.

#2 Zloděj století je chycen

Moldavský vrchní státní zástupce obvinil jednoho z nejbohatších lidí v zemi Vladimira Plahotniuka z krádeže 1 miliardy dolarů (necelých 25 miliard Kč) z moldavských bank. Místními nazývaná krádež století se měla odehrát mezi lety 2014-2015. Obrovský skandál vyvolal protesty a byli za něj již uvězněni bývalý prezident Filat a podnikatel Platon – o jeho vazbách na Plahotniuka psala investigace.cz.

Více o obvinění si můžete přečíst zde

#3 Průšviháři protestují

Evropská unie se snaží učinit další kroky v boji proti praní špinavých peněz, ovšem státy, které byly právě skandály spojenými s nelegálními transakcemi stiženy nejvíce, se opatřením brání. Mezi protestujícími je i Česká republika. 

Více zde.

#4 Ukrajinský tunel

Ukrajinský oligarcha a jeden z nejbohatších lidí v zemi podle obvinění tuneloval ukrajinskou banku a peníze pral přes složitý systém offshore společností tak, že skupoval reality v USA. Obviněný má vazby na prezidenta Zelenského, dokonce se o jejich blízkosti spekulovalo jako o vztahu pána a sluhy.

Více si můžete přečíst zde.

#5 „To nejste vy.“ „Ale ano, mám nový účes.“

Finská pohraniční stráž rozbila gang pašeráků lidí. Nelegálně převáželi osoby ze Švédska do Velké Británie, přičemž migranti měli dokumenty jiných osob a za převod platili přes 200 tisíc korun za osobu. 

Více zde.

#6 Máte mrtvé? A můžu je vidět?

Proč mají některé země i přes obrovský počet nakažených koronavirem jen málo osob, které virus usmrtil? Zřejmě proto, že mají špatně nastavené parametry na posuzování jednotlivých případů. Světová zdravotnická organizace (WHO) ale uvádí, že i když má osoba například rakovinu, pak se nakazí koronavirem a pak zemře, je příčinou úmrtí koronavirus. 

Podrobněji zde.

#7 Pokud kokain neschováte do keře, jste za vodou

Kolegové z OCCRP zmapovali, jaký dopad mají koronavirová opatření na obchod s kokainem. Žádný. Jedna pašerácká stezka se zavře, otevře se nová. Policie zabaví jednu dodávku, nevadí, ve skladech jsou další. Lidé nemohou z domu? Dojdeme k nim.

https://www.investigace.cz/koronavirus-zlocin-vcera-dnes-a-zitra/

#8 101 mafiánů

Kde jsou ty časy, kdy italská mafie chudým dávala. Policie zatkla 101 členů ‘Ndranghety, kteří nelegálně pobírali státní podporu určenou těm nejchudším občanům stiženým koronavirem. O podporu si zažádali pod falešnou identitou a peníze teď budou muset vrátit. 

Více zde.

#9 Bolí tě hlava? Vezmi si projímadlo, to nemůže uškodit.

Prezident Trump začal užívat antimalarika jakožto lék na koronavirus. Odborníci na zdravotnictví toto rozhodnutí ostře kritizují nejen proto, že je tento krok zřejmě k ničemu a lék je potenciálně nebezpečný, ale hlavně proto, že by si z něj široká veřejnost mohla vzít příklad a začít léky s neprokázanou účinností hromadně užívat. Nehledě na to, že by je mohla nakupovat nelegálně.

Více si můžete přečíst zde.

#10 Jak se do lesa volá, …

Koronavirová omezení zlepšila stav přírody. Jenže taky přinesla zvýšenou míru odlesňování v zemích, kde pandemií zaměstnané vlády nemají čas nebo prostředky bojovat s ničením lesů. Lesy přitom budou pro další vývoj různých nemocí, a tedy lidstva, vůbec nejdůležitější.

Více zde. A pokud vás téma zajímá, můžete si přečíst o odlesňování jednoho z největších pralesů na světe v Papui Nové Guineji a o tom, kdo za ním stojí. 

#11 Pes, který má tři hlavy, krade kreditky

Přišla vám sms s informacemi o koronaviru? Může se jednat o virus “Kerberos”, který se po kliknutí na odkaz ve zprávě aktivuje a z telefonu ukradne finanční informace. 

Více zde.

#12 A teď babo raď

Reportéři New York Times popsali další z problémů, které přinesl koronou způsobený pokles ekonomiky – různé státy světa si od Číny napůjčovaly peníze a nyní nejsou schopné půjčky splácet. Pokud se Čína podvolí požadavkům o odpuštění nebo změnu splátek, přijde o peníze. Pokud finanční výpomoc odmítne, přijde o dobré jméno.

#13 Čína vs Amerika po osmsetpadesátitisícté

Bezpečnostní složky USA ve společném prohlášení uvedly, že čínští hackeři cílí na americký výzkum vakcíny proti koronaviru. Neobjasnily ale, jestli chtějí zločinci jen ukrást data z výzkumu nebo ho zároveň zhatit. Prohlášení také neuvedlo, jestli se jim kyberútok povedl. Čína samozřejmě obvinění odmítá.

Více si můžete přečíst zde.

Autorka shrnutí: Zuzana Šotová
Autorka grafiky: Nikola Klepáčková