Novináři deseti zemí se spojili, aby se postavili za 16 znásilněných dívek, mezi kterými byly i tři Češky. Obětí však může být mnohem víc. Případ italského policisty Dina Maglia (svým obětem se představoval jako Leonardo), jenž přes platformu Couchsurfing vyhledával mladé dívky, které pak zdrogoval a znásilnil, dosáhl koncem týdne i do Česka. Kauzu na základě informací poskytnutých Českým centrem pro investigativní žurnalistiku přinesl Blesk.
Karabiniér Dino Maglio si jednotlivé kroky svého plánu promyslel od začátku do konce. Italský policista z Padovy si založil profil na portálu Couchsurfing, kde nabízel mladým dívkám z celého světa možnost přespání zadarmo. Během večeře jim do jídla nebo pití nasypal vysokou dávku Tavoru – léku proti nespavosti ze skupiny benzodiazepinů. Omámené a bezbranné dívky poté znásilnil.
Zneužitá dívka původem z Portugalska, založila v září roku 2013 online fórum, kam pozvala všechny dívky z platformy Couchsurfing, které strávily noc u Dina Maglia. Sama Marica si v začátku nebyla jistá, co se vlastně té osudné noci stalo. Pamatovala si jen útržkovitě obrovskou únavu a „Leonarda”, který se ji snaží líbat a osahávat. „Napsala jsem všem holkám, které okomentovaly ubytování u Maglia na platformě Couchsurfing.” Ptala se jich, jestli se jim v noci nestalo něco divného. Skoro všechny dívky zmínily, že se je snažil políbit, spát u nich v posteli nebo jim dát něco proti bolení hlavy. Dál si pamatovaly málo. Najednou se jich prý zmohla obrovská únava. Marcia ale hledala někoho, kdo by měl podobně velký výpadek paměti. O tom však žádná z nich nemluvila. Jednoho dne však našla zprávu, která popisovala přesně to, co se stalo jí. A nezůstalo jen u jedné. Postupně se začaly objevovat další dívky popisující velmi podobné zážitky. Pozorný policista, který zaplatí nebo uvaří večeři, vezme oběti na drink a večer jim do poslední sklenky domácího vína přimíchá Travor. Následují už jen děsivé útržky vzpomínek: osahávání, znásilnění a výpadky paměti.
Cecilia Anesi z IRPI k tomu dodává: „Celou kauzu jsme nakonec odkrývali víc než rok ve spolupráci s dalšími osmi novinářskými centry. Zapojili se The Southern China Morning Post z Hong Kongu, CBC z Kanady, L’Espresso z Itálie, the Guardian z Velké Británie, Correct!v z Německa, Newsweek z Polska, Sydney Morning Herald z Austrálie, České centrum pro investigativní žurnalistiku a TVI z Portugalska. Podařilo se nám zapojit média téměř ze všech zemí, odkud pocházejí Magliovy oběti.“
Novináři z IRPI se za normálních okolností zaměřují na finanční kriminalitu, praní špinavých peněz či italskou mafii. Teď ale měli k dispozici jen traumatizované dívky a žádné důkazy. „Nikdo z nás není psycholog, takže jsme zpočátku nevěděli, jak s dívkami mluvit o tom, co se stalo,“ vysvětluje Cecilia. „Poprosili jsme proto o pomoc Dart Center – neziskovou organizaci zaměřující se na novináře píšící o násilí, konfliktech a tragédiích. Dostali jsme od nich rychlokurz jak se s dívkami bavit,“ dodává Alessia Cerantola, další z reportérek IRPI.
Nešlo ale jen o to, jak citlivě mluvit s Magliovými oběťmi. Důležité bylo také zabránit Dinovi ve zneužívání dalších dívek. IRPI začalo celou kauzu sledovat v roce 2013, tedy v době, kdy byl Maglio ještě na svobodě, v aktivní policejní službě a lákal k sobě další dívky přes Couchsurfing. Nikdo z novinářů však ještě nemohl zasáhnout. V té době chyběly nejen dívky, které by byly ochotné a schopné vypovídat, ale i jakékoliv důkazy o Magliově vině. Novináři z deseti zemí se tak spojili, aby kousek po kousku dali dohromady mozaiku toho, kdo je ve skutečnosti Dino Maglio a co se u něj doma po večerech odehrává.
Zažili jste v Itálii něco podobného? Ozvěte se nám. Stále hledáme další oběti a informace k případu Dina Maglia. Kontaktujte nás na adrese: pavla.holcova@investigace.cz