Specializovaný trestní soud v Pezinku

I na začátku třetího týdne procesu v Pezinku vchází Marian Kočner, obžalovaný z vraždy Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové, do soudní místnosti s hlavou vzhůru a v poutech. „A budu chodit se vztyčenou hlavou,“ sliboval v jedné ze zpráv milence Miriam Hatinové před svým zadržením. Tento obraz už začíná být stereotypní. Fotografové si proto během přestávek stěžují, že mají málo času na „kreativnější fotky“. To ještě nevědí, že i o to „málo“ brzy přijdou. Na programu třetího týdne jsou znalecké výpovědi z různých oblastí. Pro veřejnost možná ne tak atraktivní jako předešlá svědectví, avšak neméně klíčová pro usvědčení sebevědomého podnikatele na lavici obžalovaných.

Poměrně suchopárné pondělní výpovědi znalců z antropologie a balistiky naruší čtení záznamů ze soudní pitvy. „Rozsah střelného poranění byl absolutně neslučitelný se životem. Podlehla by mu (Martina Kušnírová – pozn. red.), i kdyby jí byla podána okamžitá první pomoc,“ čte předsedkyně senátu Ružena Sabová závěry z pitvy. Na lavici poškozených chybí Zlata Kušnírová i manželé Kuciakovi. Už dříve avizovali, že během čtení pitevní zprávy nechtějí být přítomni.

Jedni z posledních expertů, kterých bylo možné vyfotit autor: Branislav Wáclav/Aktuality.sk

Dost bylo médií

Stejný program očekávají novináři i v úterý. Oproti minulým dnům jejich počet klesá a polevuje i soupeření o nejlepší místa v soudní síni nebo ostražitost fotografů, zda se na chodbě nemihne nějaký známý obličej. 

Víceméně poklidný ranní rituál přesto naruší hlas příslušníka ozbrojené ochranky: „Nejdříve vstoupí zahraniční média.“ Na otázku proč ozbrojenec jenom odsekne: „Takový je příkaz. Nový zasedací pořádek.“ Což ještě není konec obstrukcí. 

„Zmizely prodlužovačky,“ ozývají se první hlasy ze soudní síně. Každý se dívá kolem sebe a marně hledá nějakou zásuvku. Zůstalo jich jen pár, navíc pevně přimontovaných, a všechny jsou už obsazené. Střední řady novinářů tak nemají přístup k elektřině a domlouvají se s kolegy u zásuvek na střídání. Odměřenost vůči médiím je zřejmá a podtrhne ji i předsedkyně senátu, sotva vstoupí do jednací síně.

Sabová se obrací k médiím a přísným hlasem vyzývá zástupce slovenského bulvárního deníku, aby předstoupil. Soudkyně pak čte několik jeho online zpráv z předešlého dne. Vadí jí hodnotící popisy, které považuje za neuctivé k soudu, k právním zástupcům, k obžalovaným i k prokurátorům. Informování veřejnosti ve stylu „minuta po minutě“ údajně není v souladu s nařízením soudu. Tento způsob psaní z Pezinku ale využívají všechna slovenská média už třetí týden a nikomu proto není jasné, proč je nutné zaběhnutý styl náhle změnit. Předsedkyně senátu pak vypjatou situaci ještě umocní, když nařídí naprostý zákaz focení a natáčení v soudní síni během dne, a to včetně přestávek v jednání. „Každý má právo na přestávku bez toho, aby ho někdo rušil,“ odůvodňuje zákaz focení Sabová. Novináři jsou zaražení a překvapeně se po sobě dívají.

Marian Kočner se usmívá, v soudní síni platí zákaz focení, autor: autor: Branislav Wáclav/Aktuality.sk

Verdikt: Veřejnost vyloučena

Krátce nato soud rozhodne o vyloučení veřejnosti z dnešních svědeckých výpovědí znalců. Bude se totiž diskutovat o psychickém stavu obžalované Aleny Zsuzsové a soud tím vyhověl žádosti jejího obhájce, který se odvolával na ochranu osobních údajů. 

„Každý má právo na ochranu osobních údajů, jedná se o citlivé údaje. (…) Média o obžalované Zsuzsové informují plošně, masivně a detailně i přesto, že platí presumpce neviny. (…) Nemá se nepřiměřeně zasahovat do integrity a intimity, do osobní cti a důstojnosti obžalované,“ zdůvodnila Ružena Sabová své rozhodnutí.

„Znalci v plném rozsahu setrvali na závěrech svých posudků. U Aleny Zsuzsové ani u jiných nebylo zjištěno, že by měli významným způsobem snížené rozpoznávací schopnosti. Jedním z klíčových podkladů pro posouzení délky trestu jsou i znalecké posudky,“ vyjádřil se později k průběhu uzavřeného jednání advokát rodiny Kuciakových Daniel Lipšic a dodal, že podle jeho názoru jsou splněny podmínky pro doživotní trest u více obžalovaných.

V závěru dne jsou novináři znovu připuštěni ke čtení dalších znaleckých posudků. Opět se ale navrhuje vyloučení veřejnosti. Tentokrát návrh přišel od prokurátora a souhlasí s ním všechny strany. V poslední den třetího týdne mají vypovídat odborníci z Europolu. Prokurátor argumentuje tím, že novináři by mohli podrobně slyšet různé techniky, jimiž mezinárodní odborníci získávají data například i z vymazaných mobilů, čímž by byla narušena obecná bezpečnostní opatření i metody, které používá třeba policie.

Novináři čekají na komentáře před soudní síní, autor: Branislav Wáclav/Aktuality.sk

Přísná tvář soudkyně Sabové

Přijetí prokurátorova návrhu i předešlý zákaz focení se logicky projevily na novinářské účasti. Poslední den soudního jednání (další proběhne až po slovenských parlamentních volbách po 29. únoru) je novinářská místnost poloprázdná. Zato v soudní síni jsou prodlužovačky na místě a vše vypadá jako v prvních dnech procesu. Zdá se, že senát se už na média nezlobí. 

Přísný pohled soudkyně Sabové dnes také směřuje k lavici státních zástupců, které upozorňuje, že důkazní návrhy musí připravit včas, aby je mohl soud prozkoumat a rozhodnout o jejich vhodnosti.

„Asi jsme se špatně pochopili. Tyhle důkazy jsou zahrnuté v obžalobě, já pouze navrhuji, aby se přečetly zprávy o jejich získání a zajištění,“ brání se decentně prokurátor Turan. Prokuratura se tímto krokem snaží zaprotokolovat, že navrhnuté důkazy byly získány legálně. 

Výzva soudkyně vyvede státního zástupce z míry a po několika výměnách názorů se soud dostává k nejdůležitější části celého procesu – verifikaci zpráv z Kočnerovy utajené komunikace v aplikaci Threema. Obhájce obžalovaného podnikatele se už od samého začátku procesu snaží zpochybnit legálnost získané komunikace. Právě toho se chce vyvarovat i prokurátor, a proto se několik desítek minut se soudkyní dohadují, jak konkrétně mají přepisy zpráv z Threemy vypadat, aby je soud uznal. Zařazení těchto zpráv mezi důkazy se tak opět odkládá. Experti Europolu a jejich slovenští kolegové nicméně vysvětlují, jak citlivé zprávy získali. Je to první krok k jejich přečtení, kterého se nemůže dočkat obžaloba. 

Obědová pauza v místnosti pro novináře, autor: Branislav Wáclav/Aktuality.sk

Novinářská rodina

„Komu chutná pizza Havaj?“ Tak začíná mnohem uvolněnější diskuze za dveřmi soudní síně a tím i čekání na nějakou novou informaci. Jídla je hodně a v rámci utužování vztahů s policisty proto dostanou pizzu i oni. Zástupci konkurenčních médií sedí v jedné místnosti, atmosféra je ale přátelská. Společně se obědvá, vyměňují se poznámky, postřehy, probírají se další možnosti jednání, žaloby i obžalovaných. 

V pozdních odpoledních hodinách, kdy jsou novináři už přizváni zpět, probudí ospalou atmosféru v soudní místnosti nekompromisní výzva soudkyně směrem k Marianu Kočnerovi: „Pane obžalovaný, vy jste se odmítl podrobit znaleckému zkoumání. Ptám se vás: jste ochoten podrobit se znaleckému zkoumání? A u kterých specialistů?“ Kočner sáhne po mikrofonu a souhlasí, že je ochoten se podrobit psychologickému posudku, seznam se jmény odborníků prý dodá do pondělí. To soudkyně rázně zamítne a chce jeho vyjádření ještě dnes. Kočner pak dostane možnost poradit se s právníkem.

Po desetiminutové pauze Kočner vylučuje dva doktory a jejich spolupracovníky. Soudkyně si jejich jména i pracoviště zapisuje. Advokát Lipšic upozorňuje, že Kočner vyloučil jediné dva slovenské ústavy, které se zabývají forenzním psychologickým zkoumáním.

Soudkyně poté odročuje hlavní líčení v kauze vraždy novináře a jeho snoubenky o měsíc, kdy by se měla veřejnost dozvědět nejen závěry psychologického posudku Mariana Kočnera, ale i obsah jeho komunikace s obžalovanou Zsuzsovou z aplikace Threema. Soudkyně Sabová v třetím týdnu jednání ukázala, že je paní situace. Pocítili to novináři, státní zástupci i Kočner. Pokud chtěla dát slovenské společnosti signál, že se v Pezinku s nikým mazlit nebude, povedlo se jí to. 

Autor článku: Eva Kubániová

Autor fotografie: Branislav Wáclav (Aktuality.sk)

Tento text vznikl díky finanční podpoře čtenářů, jako jste vy. Přidejte se do klubu Sester a bratrů v triku.