databoutique

V dnešním díle seriálu Volby v sítích budeme analyzovat, na koho cílí politické reklamní posty na Facebooku, jaké demografické skupiny české populace se jim daří zasáhnout a které konkrétní strany si konkurují u podobných skupin uživatelů této sociální sítě.

Na rozdíl od prvního dílu se tentokrát nebudeme věnovat celkovým finančním výdajům. Zajímá nás, jaké publikum politické strany a kandidáti svými reklamami zasahují. Zaměřili jsme se na 14 facebookových stránek různých kandidátů a stran, jež za posledních 90 dnů utratily za reklamu alespoň 100 000 korun.

Jméno stránkyKdo za ni platíÚtratyPočet kampaní
Petr FialaODS – Občanská demokratická strana561 194289
Česká pirátská stranaČeská pirátská strana353 009265
Tomio Okamura – SPDSvoboda a přímá demokracie – SPD317 936552
KDU-ČSLKDU-ČSL306 44276
ODS – Občanská demokratická stranaODS – Občanská demokratická strana222 430215
Aliance pro budoucnostAliance pro budoucnost202 33584
Zbyněk StanjuraODS – Občanská demokratická strana199 338177
TrikoloraTrikolora167 30010
TOP 09TOP 09161 75289
Andrej BabišANO160 68320
ČSSDČSSD155 98563
Spolu21Občanská demokratická strana106 50090
Robert ŠlachtaPŘÍSAHA – občanské hnutí Roberta Šlachty104 05433
Alena SchillerováANO103 70211

 

Analyzovali jsme 1 963 kampaní těchto subjektů, které byly v daném časovém období aktivní a k nimž nám Facebook poskytl údaje o skupinách uživatelů, jež tyto reklamy viděly. Facebook zjednodušeně řečeno umožňuje přístup k údajům o tom, v jakém podílu viděly reklamu různé věkové skupiny, v kterých regionech, jakého byly pohlaví, kolik činily útraty za danou reklamou a jaký byl rozsah zobrazení jednotlivých reklam. I když se jedná o relativně hrubé údaje, lze z nich vyčíst řadu zajímavostí o tom, koho svými posty oslovily stránky s největší útratou.

  • Podoby reklamních postů
Podle údajů Facebooku lze pomocí reklamy na této síti v České republice oslovit skoro pět a půl milionu lidí ve věkové kategorii 13 let a více. Politické strany tohoto potenciálu zhusta využívají ve svých kampaních již řadu let. Posty, které takto publikují, mají rozmanitou podobu: od prosté informace o programu stran přes využívání různých memů, osobních útoků na konkurenci, zdůrazňování šance na překročení 5% hranice pro vstup do parlamentu či třeba zvýrazňování lidských stránek svých kandidátů.

My jsme pro vás připravili ukázkou několika takto cílených reklam ze současné kampaně.

Facebook umožňuje inzerentům cílit své reklamní posty pomocí různých kritérií. Nejjednodušší je cílení na fanoušky stránky, případně na přátele těchto fanoušků. Z pohledu inzerenta je toto směřování výhodné v tom, že zlepšuje dosah postů mezi svými fanoušky a eventuálně jejich přáteli, u nichž lze předpokládat, že mají podobné zájmy. Další možností může být zaměření podle demografických údajů, jako je věk, pohlaví či regionální příslušnost. Toto cílení jde rovněž kombinovat se zájmy fanoušků v případě, že mají nějaké konkrétní hobby. Zvláštní kapitolu pak představuje cílení podle klientových dat, jež nabízejí třeba možnost orientovat se na lidi, kteří navštívili klientovu webovou stránku. Tento typ cílení ale Facebook omezuje podle úspěšnosti reklamy u zasažené skupiny. Jestliže není vysoká, pak cílení sám redukuje. Veřejně dostupné jsou ve Facebook Ads Library pouze údaje o demografickém složení skupin, na něž inzerent cílil a které byly skutečně zasaženy. V praxi tak vidíme, koho se daří inzerentům opravdu zasáhnout dle pohlaví, věku a geografického umístění, tedy podle krajů. Především tyto údaje, přesněji řečeno informace o věkovém složení a pohlaví, jsou jádrem naší analýzy.

Muži versus ženy

Podle Facebook Ads manageru eviduje Facebook v České republice přibližně 5 600 000 uživatelů, kteří byli s tímto webovým systémem jakkoli v interakci. Další údaje pak ukazují, že přibližně 47,5 % z tohoto počtu tvoří muži a 52,5 % ženy. Když se ale díváme na demografické rozložení zásahu námi analyzovaných facebookových reklam, můžeme si všimnout nápadné disproporce. Většina stránek totiž nadproporčně zasahuje především muže.

Výjimkou jsou pouze stránky Roberta Šlachty, Andreje Babiše a Aleny Schillerové, u nichž se zásah pohybuje mezi oběma pohlavími spíše rovnoměrně. Zejména reklamy Aleny Schillerové dokonce zasahují ženy o něco více, než jaký je jejich poměr na českém Facebooku. Důvodem může být i specifický obsah reklamy, jako například u tohoto životního příběhu ministryně.

K odhalení detailů této reklamy, použijte posuvník ve středu obrázku.

V demografii detailně vidíme zásadní podíl ženského publika (věkov