Tiší důchodci z Olšových Vrat

Pavla Holcová, Vlad Lavrov a OCCRP Tádžikistán

V roce 2014 byl Hukumov nucen rezignovat na post ředitele železnic poté, co vyšly najevo dva skandály jeho synů. Jeden se zapojil do obchodování s drogami a druhý zavinil autonehodu, při které zemřeli tři lidé.

Starší syn, dnes jednatřicetiletý Rustam Hukumov, byl spolu se třemi komplici zatčen v červnu 2008. Obviněn byl z pokusu prodat v Moskvě 9,3 kilogramu heroinu. O tři roky později byl odsouzen k devíti a půl letům ve vězení a pokutě ve výši 250 000 rublů (v té době přibližně 166 tisíc korun). Soud ho shledal vinným z toho, že byl jedním ze dvou organizátorů skupiny překupníků drog, ve které měl na starosti logistiku. Odvolací soud potvrdil trest v prosinci roku 2010. Přesto byl o rok později – po zásahu Nejvyššího soudu Ruské federace – rozsudek nad Hukumovem zrušen, zatímco další zatčení zůstali ve vězení.

Mladší Hukumovův syn, tehdy šestnáctiletý Rasul, měl v roce 2013 vážnou dopravní nehodu. Aniž měl řidičský průkaz, smetl svým BMW šest chodců. Tři lidé zemřeli a tři byli zraněni. Policie hned na místě označila jako viníka nehody Rasula s tím, že překročil povolenou rychlost. O devět měsíců později však policie změnila názor. Podle oficiálního prohlášení provedla sedm odborných studií, které měly zmapovat vznik a příčiny nehody, a podle nich je Rasul Hukumov nevinný.

Policie pouze obvinila jeho matku Aminu Musajevu z „nedbalosti při výchově svého nezletilého syna, neboť nebyl doma ve 2:30 ráno, kdy k nehodě došlo.“ Soud v Dušanbe shledal Musajevu vinnou a odsoudil ji k zaplacení pokuty 120 tádžických somoni (v té době necelých 600 korun).

Po těchto skandálech byl Amonullo Hukumov nucen z vedení tádžických železnic odstoupit.

  • Kariéra ředitele železnic

Hukumov se už od dětství přátelí s prezidentem Tádžikistánu Emomali Rahmonem. Ten se stal prezidentem v roce 1992 a ve funkci zůstal dodnes. V dubnu 2017 vydal dekret, podle nějž ho musejí státní média nazývat celým jeho titulem: Zakladatel míru a národní jednoty, vůdce národa, prezident republiky Tádžikistán, Jeho Excelence Emomali Rahmon. Amonullo Hukumov mu byl celý život nablízku. Většinu své kariéry strávil buď jako poslanec parlamentu, nebo jako manažer státního podniku.

V 90. letech byl Hukumov současně poslancem a vedoucím státní ropné společnosti Naftrason. V roce 2002 se stal ředitelem tádžických železnic.

Tam, kde vítá Gagarin

V prosinci roku 2012 koupila Hukumova rodina svůj první český dům, a to v rezidenční čtvrti Úšovice v Mariánských Lázních. Majitelem rezidence s bazénem, venkovním krbem, garáží a zahradou o rozloze 1000 metrů čtverečních je Hukumovův starší syn Rustam. Pořizovací cena domu byla 440 tisíc eur (v roce 2012 něco přes 11 milionů korun).

Dům v Mariánských Lázních

Zdá se ale, že Rustam Hukumov v domě nežije a ani ho nepronajímá. Na zvoncích ani poštovní schránce není jmenovka a železné okenní žaluzie zůstávají zatažené. Zahrada je ale pravidelně udržována, i z ulice je vidět pokosený trávník s kvetoucími růžemi.

Při občasných návštěvách České republiky zůstává rodina Amonulla Hukumova ve svém druhém domě v Olšových Vratech u Karlových Varů. Olšová Vrata mají kromě pozdně gotického kostela svaté Kateřiny i mezinárodní letiště, které svou nabídkou letů i estetikou vychází vstříc zejména rusky mluvícím klientům. Na parkovišti vítá návštěvníky první sovětský kosmonaut Jurij Gagarin a několikrát týdně tu startují letadla na přímých linkách do Moskvy nebo Petrohradu.

Hukumovova manželka Amina koupila tento dům v dubnu 2013 za 1,1 milionu dolarů (v roce 2013 něco přes 22 milionů korun). Jde o typický satelitní domek se zahradou o rozloze 7700 metrů čtverečních.

Původní majitel dům prodával plně vybavený, takže rodina se mohla nastěhovat rovnou mezi těžký luxusní nábytek, nádobí, elektrické spotřebiče, olejomalby v masivních pozlacených rámech, porcelánové sošky nebo designové závěsy přivezené z Itálie.

Jak nám řekla sousedka, rodina se tu objeví jen párkrát do roka: „Sotva je známe, nejsem si ani jistá, jak se jmenují. Mám jejich telefonní číslo jen pro případy, kdyby se něco stalo.“

Na nákupech ve Varech

Nedlouho po sérii skandálů jeho synů a po nuceném odchodu Amonullo Hukumova do penze koupila jeho manželka Amina historickou budovu přímo v srdci Karlových Varů, u Vřídelní kolonády na břehu říčky Teplá.

Hotel u Vřídelní kolonády

Amina Musajeva koupila budovu v květnu 2014 za 88 milionů korun, převzala i dosavadní nájemní smlouvy. Čtyřpodlažní budova s deseti apartmány byla už před koupí výhodně pronajata EA Hotelu Esplanade, provozovanému EuroAgenturou Hotels & Travel, největší českou hotelovou a gastronomickou společností.

Další zakoupená nemovitost se nachází ve svahu nad historickým centrem Karlových Varů. Zanedbaný několikagenerační dům získala Amina Musajeva od ruských majitelů v květnu 2015 za 4,5 milionu korun. Čtyřpodlažní budova v příkré dlážděné uličce má úchvatný výhled na celé karlovarské údolí. Dům se nachází v blízkosti kostela sv. Ondřeje postaveného v roce 1500. V minulosti tudy za zvuku zvonů chodili k popravišti odsouzenci na smrt, dnes tudy vede turistická stezka.

V době koupě byla budova prázdná. Podle sousedky to v minulosti býval dům s krásnou a útulnou zahradou, který byl ale dlouho opuštěný. „Asi před rokem a půl tu byla skupina mladíků, co asi měli něco opravovat. Moc toho ale neudělali. Většinou seděli na vstupních schodech, smáli se a pili pivo,“ popisuje sousedka. Rodina ale v mezidobí zjevně zainvestovala do vnitřní i venkovní rekonstrukce domu. Dnes budova svítí jasně žlutou fasádou, novými plastovými okny i červenou střechou.

A konečně zhruba před rokem, v březnu 2016, koupila Amina Musajeva zatím poslední rodinnou nemovitost. Jde o dvě spojené budovy v srdci Karlových Varů, jejichž kupní cena byla 110 milionů korun. Hned za rohem se nachází karlovarská radnice, přes ulici je muzeum Jana Bechera. V horní části ulice je pompézní ruský pravoslavný kostel s výraznými zlatými kupolemi.

Zmíněné dvě čtyřpodlažní budovy jsou postavené v neoklasicistním stylu, zdobené květinovými reliéfy a balkony s balustrádami. Po revoluci tu jeden čas sídlila banka, v přízemí býval obchod s nábytkem a kavárna, obojí je teď zavřené. V současné době jsou budovy pronajaty dvěma klinikám: plastické chirurgii s vlastními operačními sály i lůžkovým oddělením a klinice pro asistovanou reprodukci.

Tyto dvě budovy darovala Amina Musajeva své dceři Zarrin pod podmínkou, že „obdarovaná je srozuměna s tím, že dárkyně může dar odvolat pro nouzi či nevděk.“

Nejbohatší důchodce Tádžikistánu

Zatímco plat veřejnoprávních činitelů není v Tádžikistánu považován za veřejnou informaci, výška důchodů se stala předmětem veřejné debaty v roce 2015 poté, co prezident Rakhmon kritizoval výšku invalidních důchodů některých státních úředníků.

Ukázalo se, že mezi příjemce nejvyššího invalidního důchodu v zemi patří právě Hukumov s penzí 8400 tadžických somonů (přibližně 21 tisíc korun) měsíčně, což byl téměř třicetkrát vyšší důchod, než je tádžický průměr. Průměrná měsíční mzda v zemi činí necelé tři tisíce korun.

Podle tádžických orgánů sociálního zabezpečení ztratil tuto výhodu poté, co nebyl schopný prokázat své zdravotní postižení ve formě diabetu. V lednu 2016 nicméně získal podle serveru Tojnews invalidní důchod bez dalšího vysvětlení znovu.

Rodina má v Česku kromě nemovitostí i obchodní společnost Goldpari, která se původně jmenovala podle své zakladatelky MUS.AMINA. Firma sídlí v domě v Olšových Vratech a kromě nákupu vozů Ford Raptor, Škoda Yetti a luxusního Bentley není nijak aktivní. Základní kapitál firmy je 500 tisíc korun.

Amina Musajeva navíc v Dušanbe, hlavním městě Tádžikistánu, vlastní obchod s loveckými potřebami a malou stavební firmu. Víc o jejím podnikání není známo. Kde vzala rodina Amonullo Hukumova peníze na investice do českých nemovitostí, aut a podnikání, odmítla vysvětlit. Hukumov navíc v červnu popřel, že by on nebo jeho manželka vlastnili nemovitosti v Karlových Varech. „Nejsem v České republice… Jsem v Tádžikistánu,“ řekl v rozhovoru pro tádžické vysílání Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL).

Vzniklo ve spolupráci s Olesjou Šmagun.