Home Podcasty

Podcasty

#50 Projekt Pegasus – rozhovor s Pavlou Holcovou

Redakce investigace.cz vydala projekt Pegasus, který odhalil, že vlády po celém světě špehovaly nepohodlné lidi spywarem Pegasus. Příběhům špehovaných se věnovaly předchozí díly. Dnes se Pavla Holcová rozpovídá o tom, co práce na projektu obnášela a jak vůbec začala. Myšlenkami se s námi vrátí do Mexika, kde mluvila se sledovanými rodinami zavražděných studentů, a také do Washingtonu, kde práci na kauze spolu s mezinárodními kolegy dokončovala.


#49 Projekt Pegasus 5: Sledovaní politici 

Spyware Pegasus umí zapnout mikrofon k odposlouchávání, stáhnout fotky, číst soukromé zprávy, sledovat uživatele jeho foťákem. To všechno navíc bez toho, aby o tom napadený věděl. Tohoto systému zneužívaly vlády po celém světě k odposlouchávání nepohodlných lidí. A mezi těmito „nepohodlnými“ se nachází i ti mocní.

Jedno z 50 000 telefonních čísel, která jsme spolu s dalšími mediálními partnery analyzovali, totiž patří prezidentu Francie Emmanuelu Macronovi. Není ale jediný prezident na seznamu. Spolu s ním je v databázi čísel dalších 13 hlav států – od krále až po předsedy vlád.


#48 Projekt Pegasus 4: Maďarský novinář Panyi o tom, jaké to je být sledován – rozhovor

Szabolcs Panyi je jedním z pěti maďarských novinářů, kteří byli sledováni izraelským spywarem Pegasus. Špehování odstartovala jeho práce na kauze o Mezinárodní investiční bance, které se věnovala i investigace.cz. Varování, že může být sledován, přitom přicházela z vícero zdrojů. Jak sám přiznává, byl si jistý, že je opatrný a používá šifrovanou komunikaci. Jak jsme ale v projektu Pegasus zjistili, spyware dokáže prolomit i šifrování.

Jaké to je stát se cílem slídění maďarské vlády? Přinášíme exkluzivní rozhovor s Panyim.


#47 Projekt Pegasus 3: Sledovaní novináři

Vlády po celém světě platily miliony dolarů za izraelský špionážní software Pegasus, který dokáže nepozorovaně sledovat prakticky kohokoli – novináře, podnikatele, politické oponenty. Tento díl věnujeme právě sledovaným novinářům a jejich příběhům. Podíváme se tak do míst, kde je masivně potlačována opozice a opoziční média čelí soustavným útokům ze strany vlády.

Zamíříme do Ázerbájdžánu a nedalekého Maďarska.


#46 Project Pegasus 2: „43 zmizelých“ a jejich sledovaní rodiče

Z rodičů z mexického města Iguala se poté, co byli jejich synové během krvavého masakru zavražděni, stali aktivisté. Požadovali jedinou věc. Pravdivou odpověď na jednoduchou otázku: proč a kam zmizely naše děti? A zatímco byli odkázáni na výsledky oficiálního vyšetřování mexické prokuratury, pro vládu se stali nepřáteli. Ta je proto spolu s jejich spolupracovníky nechala odposlouchávat izraelským spywarem Pegasus. Softwarem, který vlády po celém světě zneužívaly ke špehování nepohodlných lidí.

Druhý díl ze série podcastů o Projektu Pegasus.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18