Home Podcasty

Podcasty

#75 Jedno procento Rusů vlastní 50 % veškerého bohatství Ruska – rozhovor

Zhruba jedno procento nejbohatších Rusů vlastní majetek v hodnotě téměř poloviny veškerého bohatství všech ruských obyvatel. Tvrdí to nejnovější ekonomická zpráva EU Tax Observatory a World Inequality Lab. Jak takové bohatství ruských oligarchů vypadá, dokumentuje projekt Russian Asset Tracker, který investigace.cz spolu s dalšími 24 evropskými médii spustila v pondělí 21. března.

Kdo je 1 % nejbohatších Rusů? Kam si nejčastěji ukládají peníze? A odkud tyto peníze mají? Odpovídá redaktorka investigace.cz Zuzana Šotová.


#74 Co vlastní mocní Rusové v Česku – rozhovor

Zmrazené peníze na bankovních účtech, zabavené luxusní jachty, nebo vily obehnané policejní páskou. Takový obraz se nám v Česku prozatím nenaskytl, ačkoliv majetků a peněz mají ruští oligarchové v České republice poměrně dost. I přes rozsáhlé balíky sankcí uvalené na oligarchy napojené na Putina se v Česku, narozdíl od jiných zemí, prozatím nic nezabavuje. Jak je to možné? A kolik toho mocní a vlivní Rusové v Česku vlastní?

Rozhovor s redaktorkami investigace.cz Pavlou Holcovou a Zuzanou Šotovou.


Data Boutique: Migrační vlnu zvládneme. Jde o to jak

Počty uprchlíku z válkou zasažené Ukrajiny v Česku stále rostou. Podle řady odhadů se zdá, že jejich konečný počet se bude pohybovat mezi 300.000 až 500.000, přičemž jde především o ženy a děti. O tom, jak se na zvládnutí migrační vlny připravit, hovoří Josef Šlerka s Danem Prokopem, který zastřešuje výzkum pořádaný agenturou PAQ Research a Českými prioritami právě na toto téma.

Hlavními tématy rozhovoru jsou ubytování, přístup na pracovní trh a vzdělávání.


 

#73 Peníze ruských oligarchů v daňových rájích – rozhovor

Zatímco svět uvaluje na Rusko jednu sankci za druhou, mají ruští oligarchové podle odhadů majetky v hodnotě až 14 % ruského HDP, tedy v přepočtu zhruba 4 biliony korun, ukryté v klidu a bezpečí daňových rájů. Dosáhnou sankce i na takové majetky? Vědí o nich lidé na příslušných místech? A pokud ano, mohou s nimi vůbec něco dělat?

Odpovídá doktor Miroslav Palanský, ekonom a výzkumný pracovník Univerzity Karlovy.


#72 Dezinformace během rusko-ukrajinského konfliktu – rozhovor

Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou přerostl týden před nahráváním tohoto podcastu do otevřené invaze Ruska na území Ukrajiny. Nebojuje se však pouze na území Ukrajiny, ale pomyslná bojová fronta se už několik let táhne také online prostorem, pokrývá mnoho témat a aktuální snahu Ruska o okupaci cizího státu pochopitelně není výjimkou. Součástí ruského boje proti zbytku světa je totiž také propagandistická a dezinformační válka vedená v prostředí sociálních sítí.

Rozhovor s datovým a mediálním analytikem investigace.cz Josefem Šlerkou.


#71 Neděkuj, pamatuj – rozhovor

Od vraždy slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové uplynuly v pondělí 21. února čtyři roky. Událost otřásla celým Slovenskem i Českem a to, co po ní následovalo, nejspíš nikdo nečekal. Největší demonstrace od roku 89, očista v politice i ve veřejné sféře a zatčení zdánlivě nedotknutelného Mariana Kočnera.

Při příležitosti tohoto výročí se opět ve studiu setkáváme s Pavlou Holcovou a Evou Kubániovou, které Jána i Martinu dobře znaly. Ony obě poslední týdny trávily cestováním po Slovensku, kde dělaly rozhovory s lidmi, kterým vražda Jána a Martiny a následné vyšetřování změnilo život. Zjišťovaly, co se za poslední 4 roky na Slovensku vlastně stalo, zda se vůbec něco změnilo a jak to tito lidé vnímají. A koneckonců také, jak to můžeme vnímat z povzdálí my.


 

Data Boutique: Mapa vzdělávacího ne/úspěchu

Hostem dnešního dílu je sociolog Daniel Prokop, který posluchačům představuje nový projekt zvaný Mapa vzdělávání. Spolu se svými kolegy vytvořil v rámci tohoto projektu detailní analýzu úspěšnosti a neúspěšnosti vzdělávání na základních školách v České republice. Výzkum ukazuje, že neúspěšné vzdělávání není problém jen chudoby a bývalých Sudet, jak si často myslíme, ale také nedostatku sociálního a kulturního kapitálu a vnitřních periferií. O tom, jak z toho ven a kolik tím můžeme všichni získat, si povídá Daniel Prokop s datovým analytikem investigace.cz Josefem Šlerkou.


Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21