Home Podcasty

Podcasty

#70 Projekt Impérium: Daniel Křetínský – rozhovor

Podnikatelské struktury středoevropských oligarchů jsou rozsáhlé, neprůhledné a zasahují do mnoha zemí. Jejich moc a vliv jsou proto zastřené stejně jako jejich majetek, o kterém sice existují záznamy, ale jsou rozptýleny v registrech po celém světě. Z toho důvodu přicházíme s již v pořadí druhou částí projektu Impérium. „Impérium DK” se věnuje podnikatelským aktivitám Daniela Křetínského. Proč a jak projekt vznikl a jak po technické a datové stránce funguje?

Rozhovor s datovou analytičkou ivnestigace.cz Ninou Kodhajovou a programátorem Honzou Vlčkem.

Impérium DK najdete na: https://imperiumdk.investigace.cz/

Databázi podpořila Evropská komise v rámci pilotního programu Stars4Media.


Data Boutique: Kde je dobře?

Dnešním podcastem startujeme pravidelné pořady o datech, datařích, zajímavých projektech a datových vhledech. Pod hlavičkou Data Boutique se jim budeme věnovat zpravidla první čtvrtek v měsíci. Dnes byli našimi hosty Sarah Komasová z agentury STEM a Jakub Krafka ze společnosti Datlab. Povídali jsme si o jejich novém datovém projektu Kde je dobře?

Ten přináší ucelený datový přehled více než 160 kritérií týkajících se všech obcí České republiky. Návštěvník webu tak uvidí, v jakých oblastech si jeho obec vede lépe či hůře v porovnání se zbytkem země. Ke srovnání jsou připraveny i údaje o celkem jedenácti dimenzích, jakými jsou například vzdělání, zdravotnictví, demografie, ale také kriminalita, bydlení či infrastruktura.

V podcastu se dozvíte nejen to, odkud data pocházejí a proč autoři projektu vybrali právě tyto údaje, ale třeba i to, že informace o odpadech chrání úřady skoro jako státní tajemství. Pro případ, že by vám nestačilo uživatelské rozhraní, si můžete všechna data stáhnout a pracovat s nimi na vlastních datových analýzách.


#69 Jak (legálně) umlčet novináře

V předchozích dvou dílech ODPOSLECHU jsme vám v rámci neoznačené minisérie ukázali, že dělat novináře není vždy tak úplně snadné. Zejména pokud děláte investigativní žurnalistiku. Jistým lidem vaše práce může vadit a ti se pak mohou snažit vás všemožně umlčet. Kromě již zmíněných způsobů, jak umlčet novináře a potlačit svobodu tisku, existuje ještě jeden, velmi hojně využívaný způsob – tzv. žaloby SLAPP. 

V první části tohoto podcastu se dozvíte, o co jde a jak to funguje. V té druhé vás čeká rozhovor se Stevanem Dojčinovičem, šéfredaktorem srbského KRIKU, který momentálně čelí 9 takovým žalobám najednou.


#68 Jak umlčet novináře

Jen za poslední rok bylo zabito 45 novinářů – této nepříjemné statistice se věnoval minulý díl našeho ODPOSLECHU. Vražda je naštěstí ale až tím krajním řešením. Aby problém (tedy novinář) zmizel, nemusíte ho nutně zabíjet, nebo nechávat zmizet. Stačí být nějak spřízněný s režimem, mít v něm kontakty, nebo být přímo jeho součástí a označit nepohodlné novináře za nepřátele státu, zahraniční agenty nebo dokonce zločince.

A přesně o tom je i tento díl ODPOSLECHU. První polovinu věnujeme typickým případům politického utlačování našich kolegů ve světě. V té druhé vyzpovídáme Romana Anina, šéfredaktora ruského portálu iStories, kterého Rusko přímo označilo za zahraničního agenta.


#67 (Ne)bezpečnost novinářů

 Mezinárodní tiskový institut vydal ke konci roku svůj každoroční Death Watch. Tento přehled obsahuje seznam novinářů a pracovníků médií, jejichž úmrtí nějak souvisí s novinářskou prací. Za loňský rok jich bylo 45. V tomto díle podcastu si povíme, kde a jak novináři nejčastěji umírají a z jakých důvodů bývají vražděni. Navážeme rozhovorem s Pavlou Holcovou o bezpečnosti novinářů v Česku, porovnání bezpečnosti s ostatními kolegy z mezinárodních novinářských sítí a rovnou připojíme pár bezpečnostních typů.


#66 Osobnost organizovaného zločinu a korupce roku 2021

Stejně jako časopis Time už téměř sto let vyhlašuje Osobnost roku, posledních pár let se přidává se svojí Osobností roku i mezinárodní síť investigativních novinářů OCCRP. Jen s tím rozdílem, že v druhém případě nejde o člověka, co nejvíc ovlivnil události daného roku, nýbrž o největšího korupčníka. Letošním laureátem této anticeny se stal běloruský prezident Alexandr Lukašenko. 

Tento díl se věnuje nejen jeho osobě, ale také tvrdé konkurenci, co letos v soutěži byla. 

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18