Home Podcasty

Podcasty

#80 Jak stát (ne)zvládá boj s dezinformacemi – rozhovor

Z dezinformací a webů poskytujících dezinformace se stává poslední dobou čím dál tím větší problém. Blokované weby si založily nové domény, na kterých se v návštěvnosti pomalu vrací na původní čísla. A co víc, z části dokonce i posílily a můžeme předpokládat, že díky blokaci se velké dezinformační weby stanou vlivnější, než kdy předtím byly. Jsou dezinformace větší problém, než kdy dřív? Může s nimi stát účinně bojovat? A jak moc ovlivňují dění v Česku a mohou potenciálně ovlivnit nadcházející volby? 

Rozhovor s datovým a mediálním analytikem investigace.cz Josefem Šlerkou.


#79 Bohatství a nepotismus Vladimira Putina, díl 1.

Vladimir Vladimirovič Putin oficiálně vlastní pouze menší byt, garáž, tři auta a přívěs a vydělává v přepočtu něco přes tři miliony korun ročně. Jeho majetky jsou ale podle všeho daleko větší, než Kreml a on sám oficiálně přiznává. Kam až sahá impérium ruského imperátora a jak je možné, že zůstává tak skryté? Co všechno a koho všeho ovládá a vlastní? A dokáže se ruský diktátor díky své snaze vyhnout sankcím? Nahlédněte spolu s námi do peněženky ruského prezidenta.

První díl ze série Bohatství a nepotismus Vladimira Putina. 


#78 Kauza Soumrak, Kali kartel a nevydání Roberta Fica do vazby – rozhovor

Před dvěma týdny se nejmocnější muži slovenské politiky a byznysu ocitli na jednom policejním seznamu v kauze Soumrak. Slovenská policie obvinila bývalého premiéra Roberta Fica, jeho tehdejšího ministra vnitra Roberta Kaliňáka, oligarchu Norberta Bodora a bývalého policejního prezidenta Tibora Gašpara ze založení zločinecké skupiny, zneužívání pravomoci veřejného činitele a ohrožení daňového tajemství. Kaliňák putoval rovnou do vazby, vazbu pro Roberta Fica slovenský parlament neschválil.

O kontextu událostí, co se na Slovensku aktuálně dějí, mluví redaktorka investigace.cz Eva Kubániová. 


Data Boutique: Meze expertů a jak je poznat

Role expertů ve společnosti stále roste. Svými názory plní média ať jde o pandemii, nebo invazi do Ukrajiny. Často jejich expertizy rozhodují o tom, na čí stranu se soud přikloní. Jenže i experti mají své limity a ne vždy je důvod jim věřit. O tom, jak s jejich názory správně zacházet a kdy se mít před nimi na pozoru, jsme mluvili v novém vydání podcastu Data Boutique. Hostem je genetička, forenzní bioložka a propagátorka bayesovské statistiky Halina Šimková. Moderuje datový analytik investigace.cz Josef Šlerka.


#77 Jak se ruští oligarchové vyhýbají sankcím

Západní svět bojuje proti probíhající válce na Ukrajině primárně pomocí sankcí. Je to v boji proti ruským oligarchům dostatečné? Jak se oligarchové stále přibývajícím individuálním sankcím vyhýbají? Kdo a čím jim ve skrývání majetků pomáhá? A kdo vlastně přesně jsou tak často skloňovaní oligarchové, jaká je jejich historie a jak se dostali k moci? Nejen o tom je tento díl!


#76 Za auto na leasing zaplatili stovky tisíc. Nemají auto ani peníze – rozhovor

Desítky lidí zaplatily firmě Jitoro stovky tisíc korun za auto. Domnívaly se, že s poslední splátkou bude vůz jejich. Pak ale zažily šok. Auto jim zabavila leasingová firma Unileasing, jelikož se ukázalo, že auta, která lidé spláceli, patřila právě jí. Firma Jitoro, které klienti peníze posílali, byla jenom mezičlánek. A ta své klienty podle všeho podvedla.

Rozhovor s Hanou Čápovou, která podvodné praktiky firmy Jitoro odhalila. 


Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18