Home Podcasty

Podcasty

#15 FinCEN Files 3: Pán jihočeských zámků

Ruský podnikatel Sergej Majzus v současnosti žije na zámku v jižních Čechách. Podle svých slov vaří vlastní pivo, farmaří a učí se vařit víno. Ještě před pár lety však tento ruský podnikatel nežil takovým poklidným venkovským životem. Jak totiž prokazují uniklé bankovní dokumenty SAR v rámci projektu FinCENFiles, které máme k dispozici, přes účty jeho firem v českých bankách protékaly léta podezřelé platby v hodnotě přes 13 miliard korun.

Třetí díl ze série #FinCENFiles.


#14 FinCEN Files 2: Česko centrem praní peněz

Projekt FinCEN Files ukazuje, jak banky po celém světě selhávají v boji proti praní špinavých peněz. A to včetně těch českých. Z celkového počtu 2100 dokumentů s Českem souvisí 281, tedy více jak jedna osmina. Uniklé dokumenty tak znovu potvrzují fakt, že se Česko stalo jedním z evropských center, kde se perou peníze. Ať už ukradené zkorumpovanými úředníky ze státních rozpočtu, z vytunelovaných firem nebo z úplatků pro celníky.

Druhý díl ze série #FinCENFiles.


#13 FinCEN Files 1: Jak banky selhávají v účinné obraně proti praní peněz

Vytunelované státní rozpočty, uplácení, a také obchod s drogami nebo zbraněmi. Jejich včasnému odhalení můžou efektivně napomáhat banky identifikací podezřelých bankovních transakcí. A podle mezinárodních pravidel také mají. Jenže ne vždy se to povede.

Kauza FinCEN Files odhaluje, jak banky od Česka přes USA až po Turkmenistán selhávají v účinné obraně proti praní peněz.

První díl ze série #FinCENFiles.


#12 Grupo America – rozhovor

Na začátku bylo jméno. Přesněji řečeno dvacet jmen. A na konci, po 5 letech, vznikla série mezinárodních článků, které zmapovaly a popsaly fungování velkého balkánsko-amerického drogového kartelu. Co se dělo během těch 5 let? Co všechno obnáší práce investigativního novináře?

Rozhovor s Pavlou Holcovou, která na kauze Grupo America pracovala od roku 2015.


#11 Grupo America 3:Nejlepší práce na světě

V předchozích dvou dílech jsme vám představili balkánsko-americký klan Gruppo America. Jak to ale souvisí s námi? Na první pohled se přece zdá, že se jedná o problém vcelku vzdálený Česku.

Investigaci.cz se však během pátrání podařilo propojit tento kartel s některými konkrétními incidenty v Česku a na Slovensku. Díky tomu teď můžete i vy získat alespoň částečnou představu o tom, s kým Grupo America v našem okolí spolupracuje a kde působí.

Třetí díl ze série Grupo America.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18