Home Podcasty

Podcasty

#20 Bödörovi parťáci

Začátkem listopadu proběhla na Slovensku policejní akce, která nemá v Evropě obdoby. Policisté z elitní jednotky Národní kriminální agentury si v rámci policejní akce Očistec přišli pro své bývalé šéfy. Ti jsou obviněni z toho, že tvořili špičku organizované zločinecké skupiny, tedy jakési mafie, proti které by měli právě oni sami bojovat.

V čele této zločinecké skupiny stál podle obvinění slovenský podnikatel a trenér MMA zápasníků Norbert Bödör. Kdo jsou ostatní obvinění, jak spolu spolupracovali a kdo byl ten první, kdo zradil a obrátil se na policii?


#19 Česko ročně přichází o 10 mld korun na daňových únicích – rozhovor

20. listopadu vydala nadnárodní organizace Tax Justice Network zprávu The State of Tax Justice 2020, která vysvětluje, o kolik peněz na nevybraných daních jednotlivé země světa rok co rok přijdou a do jakých zemí tyto peníze tečou. Zpráva obsahovala podrobná data nejen o světě, ale i o České republice. Jak dochází k daňovým únikům? Kam peníze tečou? A o kolik peněz Česko i svět ročně přichází?

To vše vysvětluje novinářka Zuzana Šotová, která se zprávě a daňovým únikům věnovala.


#18 Nejdražší respirátory se nakupovaly v Česku – rozhovor

Česko během jarní vlny pandemie koronaviru nakoupilo jedny z nejdražších respirátorů v celé Evropě. Spolu s novináři z mezinárodní sítě OCCRP jsme zmapovali a porovnali nákupy zdravotnických pomůcek vládami evropských zemí. Prošli jsme přes 38 tisíc smluv týkajících se chaotického nakupování první vlny v celkové hodnotě téměř 550 miliard korun.

Na co všechno jsme přišli? Jak funguje mezinárodní spolupráce tohoto typu a jak se zpracovává tak obrovský objem dat? Rozhovor se slovenskou novinářkou Adrianou Homolovou, která měla celý projekt pod palcem.


#17 FinCENFiles – rozhovor

FinCENFiles – kauza, na které spolupracovalo přes 400 novinářů z 88 zemí světa. Ti přišli s odhalením, jak světové banky masivně selhávají v obraně proti praní špinavých peněz. Jak se novináři po celém světě ke kauze dostali? Jak se vůbec s daty typu FinCENFiles pracuje? A v čem vlastně spočívá role novinářů v kauze takových rozměrů, jakých dosáhla kauza FinCENFiles?

Odpovídá zakladatelka investigace.cz Pavla Holcová.


#16 Jak si Ázerbájdžánci oblíbili Česko – rozhovor

Ázerbájdžánci mají rádi Česko. A to nejen kvůli tomu, že jim české firmy i přes embargo vozí zbraně. Této jihokavkazské zemi se redakce investigace.cz věnuje poměrně dlouho. Ázerbájdžánská elita totiž již léta v Česku investuje peníze s nejasným původem a naopak, v Ázerbájdžánu se nachází české zbraně, ačkoliv by v zemi, na kterou je uvaleno embargo, být neměly.

V rozhovoru Pavla Holcová vysvětluje, jak funguje ázerbajdžánská vládní klika, kde všude v Česku se nachází vyprané ázerbájdžánské peníze a kde se v Ázerbájdžánu vlastně vzaly české zbraně.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18