Home Podcasty

Podcasty

#5 „Ruská banka“ v Budapešti: Brána do Evropy

Zůstat v Mezinárodní investiční bance, nebo ji opustit? Analýzu spojenou s touhle otázkou si v roce 2014 udělalo Ministerstvo financí. Odpověď zněla: Neopouštět. Co je Mezinárodní investiční banka? Co udělala pro Českou republiku? A jak souvisí s kdysi úspěšnou firmou Pilsen Steel?


#4 ČD Cargo: Otlučené vagony za miliony – rozhovor

ČD Cargo, firma stoprocentně vlastněná Českými drahami, prodala 500 vagónů slovenské SMK, momentálně si je pronajímá a v budoucnu je možná odkoupí zpátky. Vše bez výběrového řízení, na základě utajené smlouvy, která je problematická – pro ČD Cargo nevýhodná. SMK má na oplátku vagóny modernizovat – podle smlouvy však může použít podvozky, které jsou nebezpečné a nevyhovují evropským normám.

Rozhovor s novinářkou Hanou Čápovou, která na kauze pracovala.


#3 Online šmejdi: Chyť nás, když to dokážeš

Ladislav Vydra je důchodce z Prahy. Po operaci oka téměř ztratil zrak a doktoři mu nedávali příliš šancí na výraznější zlepšení. Andrzej z Polska má zase vážné problémy se sluchem a rád by se vyhnul naslouchátku. Oba dva sedli na lep reklamě na zázračné, ale ve skutečnosti podvodné zdravotnické prostředky. Podvodníci se skrývali za nastrčenými firmami v Panamě, Singapuru a na Komorských ostrovech. Nám se je však podařilo vypátrat a celý systém fungování podvodu odhalit.

Na kauze pracoval Jakub Šimák spolu s polskou Fundacji Reporterów.


#2 Kočnerova knižnica a soud v Pezinku – rozhovor

Projekt Kočnerova knižnica, v rámci kterého OCCRP zpřístupnilo 57 TB dat novinářům z vybraných slovenských médií, budí mezi politiky emoce a nedá spát ani konspirátorům, kteří se překvapivě shodují v tom, že celý projekt řídí americké tajné služby přes nejmenovanou českou organizaci. Se zakladatelkou investigace.cz Pavlou Holcovou si povídáme o tom, co to Kočnerova knižnica je, jak funguje a kdo k ní má přístup. Zmíníme také, jak jsou data v knižnici propojena právě s aktuálně probíhajícím soudem v Pezinku.

Na Slovensku probíhá soud s obžalovanými z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Novinářka Eva Kubániová vám řekne, v čem je soud specifický, co u něj dosud zaznělo, jaká je tam atmosféra a jak situaci vnímá jakožto blízká kamarádka Jána a Martiny.


#1 Továrna na podvody – rozhovor

„Přeji vám krásný nový rok 2020, a také aby se vám splnila všechna vaše přání. To vám přeji z celého srdce,“ říká anglicky s lehkým přízvukem William Bradley. Krátce nato ukončuje hovor, stahuje si z hlavy sluchátka a chlubí se kolegovi, že chlápka z druhého konce telefonu už oškubal o více než 150 tisíc dolarů. Jeho jméno, kterým se prezentuje na sociálních sítích, je Hamze Javid a je to nejvýkonnější podvodník call centra sídlícího na jedné z nejlepších adres ukrajinského Kyjeva. Spolu s dalšími přibližně 600 kolegy jen za poslední rok připravil tisíce lidí z celého světa o údajně 60 milionů dolarů, a to včetně několika Čechů.

Rozhovor o tom, jak celý podvod funguje, s investigativním novinářem Lukášem Nechvátalem.

 

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14