Home Podcasty

Podcasty

#30 Jak podplatit soudce

UPOZORNĚNÍ: Tento díl obsahuje vulgarismy. Považujeme je za klíčové k tomu pochopit, jak komunikovaly postavy, které se v příběhu objevují. Proto si jej, prosím, nepouštějte před svými dětmi.

„To, co Kočner dělal, mu umožňoval systém. Systém a politické špičky, které tady na Slovensku byly. Jeho napojení na politiku, na justici, na všechno… to ho dělalo tak silným.“

A to jsme pro vás v tomto podcastu zrekonstruovali. Způsob, jímž Marian Kočner ovládl přes „své lidi“ justici až tak dalece, že si troufl padělat směnky v hodnotě přes 1,8 miliardy korun a málem mu to prošlo. Ale neprošlo. Po vraždě Jána a Martiny se od Kočnera totiž začali odvracet i jeho nejvěrnější lidé a aura jeho nedotknutelnosti se rozsypala jako domeček z karet.


#29 Tři roky od vraždy Jána a Martiny – rozhovor

Od vraždy slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové uplynuly v neděli 21. února tři roky. Tři roky od aktu arogance a moci, který odstartoval neústupnou touhu Slováků po změně. To, co vražda Jána a Martiny na Slovensku odstartovala, nejspíš nikdo nečekal. U sousedů propukly největší demonstrace od roku 89, nastala očista ve slovenské veřejné sféře a zatčen byl i zdánlivě nedotknutelný Marian Kočner.

Eva Kubániová s Pavlou Holcovou Jána i Martinu dobře znaly. Vzpomínají na to, jaký Ján byl a vybavují si momenty, kdy se o vraždě dozvěděly. Popisují jejich tehdejší frustraci z nedostatku informací a především z vědomí, že slovenská policie nedělá vše pro to, aby vraždu vyřešila. Poprvé tak s veřejností sdílí jejich příběh z doby pár týdnů po vraždě, který až teď, po vlnách slovenského zatýkání z loňského roku, jim dává konečně smysl.


#28 OpenLux: Kdo jsou opravdoví majitelé lucemburských firem? – rozhovor

Lucembursko v roce 2019 s velkou pompou spustilo rejstřík konečných uživatelů výhod firem sídlících v této zemi. Prezentovalo to jako revoluční krok k transparentnosti a odpověď na kritiku EU. Akorát rejstřík zůstal pro veřejnost de facto nepoužitelný. Jako novináři jsme proto spojili síly a rozhodli jsme se vytvořit databázi vlastní. Poprvé jsme se tak dostali k datům, která ukazují, jak si Lucembursko reálně stojí ve svém deklarovaném boji za transparentnost.

Rozhovor s Pavlou Holcovou o projektu #OpenLux, lucemburském rejstříku i problematice daňových rájů.


#27 Žralok vs. Gorila aneb boj Jaroslava Haščáka s vlastní minulostí

Penta Investments patří k předním finančním skupinám v České Republice. Vlastní tu například lékárny Dr.Max, provozovny kurzových sázek a her Fortuna a také vlivné vydavatelství Vltava Labe Media, které vydává regionální Deníky. Její spoluzakladatel a druhý nejbohatší Slovák Jaroslav Haščák strávil poslední týdny roku 2020 včetně Vánoc ve vazbě. Důvod? Obvinění v kauze Gorila.

Jak to, že se druhému nejbohatšmu muži Slovenska ani po tolika letech nepodařilo odstranit nálepku korupčníka? A jak se chlapci z malé obce na východě slovenska podařilo vybudovat impérium takových rozměrů, jako je Penta? Poslechněte si jeho příběh.


#26 Tajemná Češka má stát za podvodem v Salvadoru

V Salvadoru, jedné z nejchudších a nejnebezpečnějších zemí amerického kontinentu, propukl obrovský skandál. Tamní vláda nakoupila od podivné čínské firmy respirátory za miliony dolarů, které ale do země nikdy nedorazily. Čínskou firmu oficiálně zastupuje Češka Jana Němcová, kterou se nám podařilo vypátrat. Němcová prodává kousek za Brnem výstroj pro koně a tvrdí, že s podvodem nemá nic společného.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18