Home Podcasty

Podcasty

#35 Blízkovýchodní bomba kšeft

Podle českých bezpečnostních složek mělo stát za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích, který vyletěl do povětří v roce 2014, Rusko. Konkrétně řečeno ruská tajná služba GRU. Zbraně a munice ze skladu z Vrbětic měly údajně putovat bulharskému obchodníkovi Emilianu Gebrevovi, jehož pokus o otravu má podle všeho ruská tajná služba také na svědomí.

Gebrevov měl zbraně podle detektivů vyšetřujících výbuch skladu dodávat buď na Ukrajinu nebo do Sýrie k silám, která v té době stály proti Rusku. A to i přesto, že už nějaký čas bylo na Sýrii uvaleno embargo. Není to ale poprvé, co Česko a české zbrojařské firmy buď napomohly, nebo přímo dodávaly zbraně do konfliktních zón nebo zemím pod embargem. A o tom vám v tomto dílu ODPOSLECHU povyprávíme.


#34 Podezřelé české účty ruského miliardáře

Díry v českém finančním systému zneužil i ruský miliardář Aras Agalarov. Tento podnikatel s ázerbájdžánskými kořeny je osobní přítel Vladimira Putina i Donalda Trumpa. Má ale i vazby na ruský organizovaný zločin. Kromě toho v Rusku provozuje síť luxusních sushi restaurací, kam mu z českých účtů, které byly založeny skořápkovými firmami, přišly podezřelé tisíce dolarů.

Tento příběh vám přinášíme v rámci globálního projektu FinCEN Files. V něm jsme spolu s dalšími novináři z 88 zemí světa odhalili, jak banky od Česka přes USA až po Turkmenistán selhávají v účinné obraně proti praní peněz. Zhruba 2100 uniklých SARů skrývá spoustu příběhů. A my tu pro vás jeden další máme.


#33 Trampoty jedné banky

Danske Bank a zejména její estonská pobočka byly jen za posledních pár let součástí několika obřích korupčních skandálů a schémat na praní peněz známých jako laundromaty. Přes banku během 8 let proteklo celkem přes 5,2 bilionu korun, z nichž většina nebyla čistého původu. Tyto špinavé peníze putovaly z postsovětských zemí a zakotvily také v Česku.

Nedávná kauza investigace.cz, ve které jsme upozornili na fakt, že Putinův bratranec a právník tajné služby FSB prali peníze v Česku, není vůbec ojedinělá. Právě naopak. Problém špinavých peněz je daleko blíž, než bychom čekali.


#32 Sputnik V dobývá střední Evropu

Maďarsko, Slovensko a Česko se jako obvykle v posledních letech staví zády k evropské solidaritě a na vlastní pěst vyjednávají dohody o východních vakcínách. Někdy i za cenu vládních krizí. Čína a Rusko se mezitím nezávisle na sobě snaží podkopat důvěru v očkovací látky vyráběné na Západě a ve střední Evropě úspěšně propagují vlastní vakcíny.

Jak se země V4 potýkají se zaváděním neschválených vakcín? To vám v tomto díle ODPOSLECHU povyprávíme. Protože ačkoliv často odporujeme všichni společně, tentokrát na to jdeme každá země trochu jinak.


#31 Rusové a Pilsen Steel – rozhovor

Kauze vytunelovaných plzeňských železáren Pilsen Steel se redakce investigace.cz v minulosti několikrát věnovala. Dříve úspěšná česká firma s miliardovými zisky a s více než 600 zaměstnanci pod nadvládou Rusů prakticky zbankrotovala. Lucemburský rejstřík konečných uživatelů výhod, který jsme vytvořili v rámci projektu #OpenLux, však do celého případu vnesl nové světlo.

V rozhovoru Hana Čápová vysvětluje, co se s dříve úspěšnou českou firmou, která patřila k 5 nejúspěšnějším závodům na zpracování kovů na světě, pod nadvládou Rusů stalo.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18