Home Podcasty

Podcasty

#40 Ázerbájdžánci u českého moře: Není všechno demokracie, co se třpytí

Na první pohled nepůsobí ázerbájdžánská komunita v Česku nijak významně. Přesto její vlivní, movití a dobrými kontakty vybavení zástupci čile nakupují lukrativní nemovitosti v oblíbených turistických destinacích za miliardy korun. V dnešním díle ODPOSLECHU se tak společně podíváme do jižních Čech, které si Ázerbájdžánci v posledních letech oblíbili. A vysvětlíme si, proč bývají tyto investice často velký problém.


#39 Výživné jako skvělý byznys – rozhovor

Pro dceru Petry Dancové na výživném vymohl exekutor skoro 32 tisíc korun. Na její účet ale přišlo jenom 7 tisíc, o zbytek vymožených peněz se podělili vymahači. Paní Dancová se přitom obrátila na profesionální vymahače, jejichž letáky leží po celé republice na úřadech práce. Jak je to tedy možné?

Po odpovědích pátrala redaktorka investigace.cz Hana Čápová. Přinášíme s ní rozhovor.


#38 Český mazut zdrojem toxického ovzduší v Severní Makedonii

Ze Severní Makedonie se každou zimu stává jedno z nejtoxičtějších míst na světě. Ve veřejných budovách tam totiž topí mazutem dovezeným z Česka, a to v kotlích, které k tomu nejsou uzpůsobené. Ze spalování mazutu tak vznikají jedy, které se dostávají do ovzduší. Kritickou situaci ale nikdo neřeší, neboť na dovozu kontroverzního paliva vydělávají místní politici.

Situaci tak museli vzít do rukou sami novináři. Na co přišli? Dozvíte se v tomto díle.


#37 Detektivka jménem Technoexport

Příběh směnky na 900 milionů korun, které si nárokuje František Bušek, dříve Chobot, zůstává nadále tajemstvím. Případ se před různými soudy táhne už léta. Jeho klíčoví svědci jsou mrtví nebo ztratili paměť, měnili výpovědi a objevila se i záhadná postava falešného policisty. Ve sporech kolem směnky stojí proti sobě dvě těžké váhy – Tomáš Plachý a František Bušek. Dva ukázkoví reprezentanti naší nedávné minulosti.

Zároveň ale v tomto sporu jde o veřejné peníze. Není vyloučené, že zmíněných 900 milionů korun nakonec zaplatí stát. A tak by tento dlouholetý spor plný záhad zasáhl kapsy nás všech.


#36 Roman Anin: Opoziční média v Rusku budou do roka umlčena – rozhovor

Roman Anin je bývalý reportér ruského opozičního média Novaya Gazeta, nyní zakladatel a šéfredaktor platformy IStories. Za svou mnohaletou kariéru se mu povedlo odhalit mnoho případů korupce, a to i na nejvyšších místech ruské politiky. To samozřejmě nezůstalo bez povšimnutí. Roman se tak v dubnu dostal do hledáčku ruských bezpečnostních složek, několikrát ho vyslýchali, prohledali dům a zabavili veškerou elektroniku.

Nejen o tomto incidentu, ale také obecně o tom, jaká je práce investigativního novináře v Rusku si s Romanem Aninem v tomto dílu ODPOSLECHU povídáme. Předaboval: Václav Vohlídal.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18