Home Podcasty

Podcasty

#45 Project Pegasus 1: Vlády špehovaly spywarem novináře, aktivisty i disidenty

Vlády po celém světě udržovaly veřejnost pod kontrolou špehováním těch, kteří jim přišli nepohodlní. Využily k tomu izraelský software Pegasus, který dokáže na dálku ovládat mobilní telefon. Bez vědomí majitele dokáže zapnout mikrofon k odposlouchávání, stáhnout fotky, přečíst si vaše soukromé zprávy, používat váš foťák.

Mezi poškozenými jsou mocní i obyčejní lidé, celebrity i lídři evropských zemí. V dnešním díle se zaměříme na to, jak přesně spyware Pegasus útočí a funguje, a o čem #PegasusProject, na kterém pracovalo více než 80 novinářů ze 17 médií, je.


#44 Monstrproces s ‚Ndranghetou, nejmocnější italskou mafií

V Itálii začal na začátku letošního roku obří proces s ’Ndranghetou, v současné době nejmocnější italskou mafií. Jedná se o největší soud s italskou mafií za posledních více než 30 let. A i přes to, že soud nemá nic společného s nám už věrně známými klany Vadala nebo Roda, i v tomto případě můžeme najít souvislost se Slovenskem.

Klany Mancuso a Molé, které jsou v monstrprocesu souzeny, chtěly před pár lety nakupovat od Slováků zbraně. Obchody jim měli zprostředkovat sourozenci ze Zlatých Moravců. Lukrativní byznys však nedopadl tak, jak bylo původně v plánu…


#43 Ázerbájdžánci u českého moře – rozhovor

Ázerbájdžánští investoři si oblíbili jižní Čechy. Politicky exponované osoby tu podle zjištění redakce investigace.cz investují a nakupují lukrativní nemovitosti, zatímco jinde jsou vyšetřovány z korupce. Původ peněz, které tu investují, je nejasný a velkolepé plány a projekty, které slibují, se dosud neuskutečnily.

Rozhovor s redaktorkou Zuzanou Šotovou, která se projektu Ázerbájdžánci v jižních Čechách věnovala.


#42 Ázerbájdžánci u českého moře: Velké plány, skutek utek

Ázerbájdžánská komunita v Česku čítá momentálně ani ne tisíc osob, které mají v České republice trvalý pobyt. Přesto její vlivní, movití a dobrými kontakty vybavení zástupci čile nakupují lukrativní nemovitosti v oblíbených turistických destinacích za miliardy korun. Nebude ale řeč o Karlových Varech nebo Praze, tedy destinacích, které vás většinu určitě ve spojitosti s Ázerbájdžánci na první dobrou napadly.

V tomto díle se tak společně podíváme do jižních Čech, kde Ázerbájdžánci čile investují. A ukážeme si také marnotratnost, která je pro tyto investice typická.


#41 Nejvyšší soud zrušil rozhodnutí o nevinně Kočnera a Zsuzsové – rozhovor

Slovenský Nejvyšší soud v úterý 15.6. podle očekávání mnohých vrátil zpět k projednání Specializovanému trestnímu soudu rozsudek o nevinně Kočnera a Zsuzsové. Trest pro Tomáše Szabóa, řidiče, kterému soud vyměřil odnětí svobody na 25 let ve vězení s nejvyšší ostrahou, potvrdil.

Jak své rozhodnutí Nejvyšší soud odůvodnil? A jakou roli v tomto rozhodnutí hrály nové důkazy, které předložila prokuratura? Ze Slovenska odpovídá Pavla Holcová.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18