Lucembursko se stalo tou nejlákavější destinací i pro velmi bohaté české firmy. Ty si čím dál častěji vybírají tuto zemi jako sídlo svých mateřských společností. Podle zprávy Bisnode A Dun & Bradstreet Company tak Lucembursko poprvé předstihlo i Nizozemsko a stalo destinací, kde lze založit mateřskou společnost pro firmy s největším objemem ovládaného kapitálu v základním jmění.
Z naší databáze vyplývá, že v lucemburském rejstříku konečných uživatelů výhod je 234 osob (Čechů nebo lidí, kteří mají trvalý pobyt v České republice) uvedeno jako konečný uživatel výhod neboli jako majitelé společností. Na seznamu jmen jsou čeští oligarchové i vlastníci menších firem, italští realitní magnáti, kteří poslední desetiletí skupovali historické budovy nejen v centru Prahy, ale i zámky a barokní usedlosti po českém venkově, ruští majitelé plzeňských oceláren, ale například také výzkumnice Alzheimerovy choroby.
Italští realitní magnáti
Jedním z důvodů, proč si v Lucembursku založit mateřskou společnost, jsou investice do nemovitostí. Lucemburské firmy zajistí nejen anonymitu vlastnictví, nýbrž dokáží i radikálně snížit daňovou zátěž svázanou s vlastnictvím lukrativních realit. Tato daň je v Lucembursku minimální, pohybuje se do jednoho procenta.
V lucemburském rejstříku konečných uživatelů výhod tak najdeme italské realitní magnáty, kteří se v Praze nechvalně proslavili tím, že skoupili historické budovy v lukrativních částech hlavního města, zavěsili na ně ceduli „Progettazione“ a nechali je chátrat. Situace se v posledních letech sice zlepšila a například rohová budova u zastávky metra Staroměstská už je opravená. Mnohé další budovy ovšem zůstávají v zoufalém stavu.
PŘIDEJTE SE K NAŠIM PRAVIDELNÝM PODPOROVATELŮM A ZÍSKEJTE PŘÍSTUP DO NEPRŮSTŘELNÉ SEKCE.K TOMUTO ČLÁNKU SE VÁŽÍ BONUSOVÉ DOKUMENTY PRO ČLENY KLUBU NEPRŮSTŘELNÝCH.