Srdečné pozdravy z Bogoty posílá…
Co má společného želva, ponorka, banán, trenky, kufr, dětská plínka, soška Ježíše a svěcená voda? Nebudeme vás dlouho napínat, protože na tohle asi jen tak nepřijdete. Je to kokain. Respektive jeho pašování.
Letní narco hitparáda
Sociální sítě jsou při práci novinářů mocný nástroj. Skrze profily osob, které figurují v našich příbězích, si často děláme i obrázek o jejich způsobu života, vzájemných vazbách, jejich volném čase a majetku. V rámci mapování občas zabrousíme i do osobních koutů života našich "zájmových osob", jako je třeba oblíbená hudba. Organizovaný zločin totiž není založen jen na vzájemných vztazích, pomstách a penězích (i když ty jsou často nejdůležitější). Jednotlivé skupiny si také vytvářejí určitou subkulturu. Ta často zahrnuje kromě nepsaných, zato však striktních, pravidel chování i podobný styl oblékání, specifická tetování nebo třeba hudbu.
10 nejmafiánštějších názvů firem

V Českém centru pro investigativní žurnalistiku přicházíme do kontaktu s řadou nejrůznějších tuzemských i offshorových firem. Občas zůstává rozum stát nad tím, jaké názvy pro své podniky majitelé volí. Zda se jedná o syrovou upřímnost či nejtvrdší výsměch, to necháváme na posouzení čtenářům. Zde je výběr těch nejkurióznějšíchších jmen, se kterými jsme se setkali.

 

1) Motherfucking Limited, S.A.

– Společnost z Panamy, která nejde pro hrubé slovo daleko. “Motherfucker”, pro rusofily něco jako Jobtvoju mat‘. Česky to říkat raději nebudeme.

 

 

2) Cash Factory

– Továrna na peníze z Velké Británie. Snad majitelům opravdu vynáší.

 

 

3) Money!

– Peníze, prachy, prašule. Jména se různí, význam zůstává. A v britském obchodním rejstříku je firem s takovým názvem nespočet.

 

 

4) Future earnings s.r.o

– Přísliby do budoucna z Prahy – firma, která si zkrátka věřila.

 

 

5) Hello, World! s.r.o.

– Další pražský úlovek. “Hello World” je sousloví známé z IT branže, které se používá jako vzorová zpráva při odlaďování programů. V této firmě ale nesedí programátoři, nýbrž Karolína Babáková, advokátka Ivo Rittiga. Bez