Letní narco hitparáda
Sociální sítě jsou při práci novinářů mocný nástroj. Skrze profily osob, které figurují v našich příbězích, si často děláme i obrázek o jejich způsobu života, vzájemných vazbách, jejich volném čase a majetku. V rámci mapování občas zabrousíme i do osobních koutů života našich "zájmových osob", jako je třeba oblíbená hudba. Organizovaný zločin totiž není založen jen na vzájemných vztazích, pomstách a penězích (i když ty jsou často nejdůležitější). Jednotlivé skupiny si také vytvářejí určitou subkulturu. Ta často zahrnuje kromě nepsaných, zato však striktních, pravidel chování i podobný styl oblékání, specifická tetování nebo třeba hudbu.
10 nejmafiánštějších názvů firem

V Českém centru pro investigativní žurnalistiku přicházíme do kontaktu s řadou nejrůznějších tuzemských i offshorových firem. Občas zůstává rozum stát nad tím, jaké názvy pro své podniky majitelé volí. Zda se jedná o syrovou upřímnost či nejtvrdší výsměch, to necháváme na posouzení čtenářům. Zde je výběr těch nejkurióznějšíchších jmen, se kterými jsme se setkali.

 

1) Motherfucking Limited, S.A.

– Společnost z Panamy, která nejde pro hrubé slovo daleko. “Motherfucker”, pro rusofily něco jako Jobtvoju mat‘. Česky to říkat raději nebudeme.

 

 

2) Cash Factory

– Továrna na peníze z Velké Británie. Snad majitelům opravdu vynáší.

 

 

3) Money!

– Peníze, prachy, prašule. Jména se různí, význam zůstává. A v britském obchodním rejstříku je firem s takovým názvem nespočet.

 

 

4) Future earnings s.r.o

– Přísliby do budoucna z Prahy – firma, která si zkrátka věřila.

 

 

5) Hello, World! s.r.o.

– Další pražský úlovek. “Hello World” je sousloví známé z IT branže, které se používá jako vzorová zpráva při odlaďování programů. V této firmě ale nesedí programátoři, nýbrž Karolína Babáková, advokátka Ivo Rittiga. Bez